8 zaskakujących powodów bezsenności

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Niedziela, 18-08-2013

Przewracanie się z boku na bok i rosnąca frustracja towarzyszy nam podczas bezsennych nocy. Najczęstszą ich przyczyną może być zbyt późno wypita kawa, irytujący alarm samochodowy lub dręcząca nas alergia. Są również takie powody, które wydają się dosyć zaskakujące jak to, że jest zbyt cicho w sypialni lub za długo leniuchujemy w weekend. Niektórych nie da się kontrolować, inne zaś wymagają niewielkich poprawek, dlatego warto się z nimi zapoznać, by nie tracić tak ważnego dla nas snu.

Weekendowe leniuchowanie 

Trudno odmówić sobie dłuższego snu podczas weekendu. Naukowcy jednak ostrzegają, że właśnie on może być przyczyną naszych problemów. Chodzi o to, że sobota i niedziela to dni, kiedy kładziemy się i wstajemy z łóżka później. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla naszego organizmu, którego rytm biologiczny zostaje zaburzony, podobnie jak dzieje się to podczas długiego lotu, między różnymi strefami czasowymi. 

Pełnia księżyca 

Pełnia księżyca ma wpływ na nasz sen. Jest on wtedy zdecydowanie krótszy (nawet o 5 minut) a przede wszystkim nie tak głęboki jak podczas bezksiężycowej nocy.

W pokoju jest za zimno lub za gorąco

Wydaje się że tylko w ciepłej i przytulnej sypialni możemy porządnie się wyspać. Z temperaturą trzeba jednak uważać. Najbardziej odpowiednia, jak podają badania, mieści się w przedziale między15-19 stopni Celsjusza. Zarówno powyżej, jak i poniżej tej granicy, temperatura może być zbyt uciążliwa podczas snu.  

Zakładanie skarpetek przed snem 

Może niektórym pomysł z zakładaniem skarpetek do łóżka wydaje się absurdalny, ale osoby z problemem zimnych stóp i rąk powinny zwrócić na to uwagę. Ponieważ ciepłe kończyny mówią o stanie temperatury naszego ciała. Zakładając skarpetki przed snem wspomagamy termoregulacje naszego ciała i dzięki temu łatwiej nam zasypiać. 

Jest za cicho 

Ten argument być może wydaje się absurdalny, ale jest jak najbardziej prawdziwy. Jeżeli w sypialni jest zbyt cicho to nawet najmniejszy szmer jest przez nas odbierany intensywniej. By „rozproszyć” nieco ciszę warto zainwestować w dźwięki natury jak na przykład szum morza, którym wypełni przestrzeń sypialni i pozwoli na spokojny sen. 

Ciężkostrawna kolacja

Ten powód bezsenności jest raczej dobrze znany. Decydując się na późną kolację, warto zrezygnować z posiłków o wysokiej zawartości białka jak na przykład mięso. Im więcej go zjemy tym trudniej będzie nam zasnąć, bo nasz organizm będzie zajęty trawieniem. 

Zbyt duże zmęczenie

Po ciężkim dniu w pracy należy nam się zasłużony odpoczynek. Niestety często bywa tak, że z powodu przepracowania nie możemy zmrużyć oka. Istnieje bowiem duża różnica między zmęczeniem a sennością. Nasz organizm pomimo wyczerpania nadal działa na wysokich obrotach dlatego przed snem warto się zrelaksować i odpocząć.

MB

8 zaskakujących powodów bezsenności

8 zaskakujących powodów bezsenności

  • 8 zaskakujących powodów bezsenności
  • 8 zaskakujących powodów bezsenności
  • 8 zaskakujących powodów bezsenności
  • 8 zaskakujących powodów bezsenności
  • Pn., 19-08-2013 Gość
    nawet o 5 min? czyli jakby nie skracała...
    Odpowiedz Zgłoś