9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina

2 Komentarze
8 Zdjęć
Wtorek, 03-09-2013

Wina w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Jednak ciągle po za rodzajem i kolorem trunku raczej nie wiemy, co dokładnie znajduje się w butelce, jak należy wino przechowywać i  jak czytać etykietę. Oto 9 punktów, które pomogą zrozumieć najbardziej podstawowe zagadnienia dotyczące wina

 Etykieta. Decydując się na zakup wina najpierw należy zapoznać się z etykietą. W górnej części znajduje się nazwa producenta trunku, potem rodzaj wina, odmiana winogron oraz region z jakiego pochodzą, rok produkcji i zawartość alkoholu, którą umieszcza się na samym dole etykiety.

Temperatura przechowywania i serwowania. W zależności od rodzaju, trunki powinno się przechowywać w różnych temperaturach. Dla wina czerwonego jest to przedział między 20 a 25 stopni Celsjusza, dla różowego znacznie niższy, bo między 7-13 stopni, zaś białe oraz wina musujące należy przechowywać w lodówce i serwować w niskiej temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Wybór odpowiednich kieliszków. Każdy rodzaj wina powinien być serwowany w odpowiednim kieliszku. Oczywiście nie musimy mieć ich wszystkich w domu. Wystarczy kupić ten rodzaj, który pasuje do naszego ulubionego trunku. Nie zaszkodzi mieć także kilku smukłych kieliszków do szampana.

Trzymanie i testowanie wina. To ważne, by kieliszek zawsze trzymać za nóżkę. W przypadku mocno schłodzonych trunków, pod wpływem temperatury naszej dłoni, może zmienić się ich smak. 

Jeżeli chcemy spróbować wina, to należy (trzymając za nóżkę kieliszka) obracać kieliszkiem, by delikatnie zaczęło wirować. Ta czynność pozwala uwolnić się zapach trunku dzięki czemu można określić jego gatunek.  

Rodzaje wina.  Białe, różowe i czerwone to najpopularniejsze, ale nie jedyne rodzaje wina. Zwróćmy uwagę na odcień trunku, który zdradza wiek i jego typ. 

Zawartość alkoholu. Wino zawiera od 11% do 14% procent alkoholu. Mniejsze stężenie mają lżejsze gatunki, zaś wytrawne większe. Ważny jest także czas spożywania. Dla win białych i różowych to 3 dni, dla czerwonych do 10 dni. 

Aromaty wina. Jeżeli chcemy zabłysnąć  to powinniśmy poznać też kilka podstawowych aromatów, które zawiera wino. Są wśród nich aromaty: owocowe, słodkie, pikantne, mineralne i kwiatowe. Oczywiście wyrafinowani sommelierzy są wstanie wyczuć także ukryte bukiety zapachów.

Taniny. Ten naturalny składnik nadaje odpowiedniej tekstury i powoduje, że wino staje się cierpkie. Taniny wchodzą w skład skórki winogron, nasion i szypułek. Najczęściej spotyka się je w czerwony winie, chociaż występują także w białym, najprawdopodobniej za sprawą drewnianych beczek w których dojrzewał trunek.   

Terroir. Słowo to pochodzi z języka francuskiego i oznacza ziemię. Zaś dla koneserów wina to zbiór pewnych cech (klimat, typ gleby, ukształtowanie terenu oraz sąsiedztwo  innych roślin), które mają wpływ na wzrost i rozwój winorośli oraz aromat owoców. Stąd tak wiele różnorodnych gatunków wina. 

MB

9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina

9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina.Temperatura przechowywania i serwowania

 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat wina
 • Wt., 03-09-2013 emilpawel
  Wina czerwone podaje się w temperaturze pokojowej. Termin ten powstało w czasach, gdy nie było jeszcze centralnego ogrzewania i oznaczało temperaturę ok. 16-17ºC (a w chłodnych, wietrznych zamkach i pałacach arystokracji zapewne jeszcze niższą).
  Nie należy więc podawać win w temperaturze przekraczającej 19ºC. Jeżeli osoba, która pisała ten tekst pije wino o temperaturze 25ºC to życzę powodzenia.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 03-09-2013 Gość
  "To ważne, by kieliszek zawsze trzymać za nóżkę"

  NIE.
  kieliszki z czerwonym winem mozna trzymac za czaszę
  Odpowiedz Zgłoś