Chińczycy nie oszczędzają na podróżach

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Środa, 28-08-2013

Niemcy i Amerykanie nie przodują już w wydatkach na turystykę. W minionym roku pobili ich pod tym względem chińscy turyści, którzy na międzynarodowe podróże wydali 102 mld dolarów. Roczny wzrost ich wydatków na podróże wyniósł ponad 40 proc.

W badaniu przeprowadzonym przez Chinese International Travel Monitor wzięło udział ponad 3 tys. chińskich turystów oraz 1,5 tys. hotelarzy na całym świecie. Ich obserwacje potwierdzają, że ubiegły rok, jeżeli chodzi o ruch turystyczny, był wśród Chińczyków rekordowy. Sami podróżni (96 proc. z nich) przyznali, że za granicę wyjeżdżają w celach rekreacyjnych. Nieco ponad połowa, bo 52. proc., porusza się po świecie w celach biznesowych i edukacyjnych.

Trzy czwarte hotelarzy odpowiedziało, że Chińczycy stanowili w ubiegłym roku 5 proc. ich gości. Wielu z nich, bo aż 47 proc. spośród ankietowanych, prognozuje, że w najbliższych trzech latach chińskich gości w ich obiektach przybędzie o 11 do 50 proc. Przyczynia się to do zmian w branży hotelarskiej, choć te, zdaniem chińskich turystów, następują zbyt wolno.

Chińczycy od hotelarzy wymagają personelu znającego chiński język, akceptacji chińskich kart płatniczych oraz chińskojęzycznych gazet i programów w hotelowych telewizorach. Większość hoteli musi zatroszczyć się także o tłumaczenie swoich ofert, a zatem zarówno folderów, jak i stron internetowych. Obecnie branża hotelarska za chińskimi turystami nie nadąża.

Badanie miało sprawdzić także, jak zmieniło się zachowanie chińskich turystów. Zaobserwowano, że większość (62 proc.), zamiast w zorganizowanej grupie, woli podróżować na własną rękę. Decyzję o miejscu wypoczynku podejmują, kierując się rekomendacjami znajomych (30 proc.) oraz informacjami znalezionymi w mediach społecznościowych (27 proc.).

Choć branża turystyczna zarabia na chińskich gościach, nie brakuje głosów krytycznych, mówiących o braku kultury osobistej wśród Chińczyków. Zarzuca się im często brak szacunku dla zabytków oraz niewłaściwe zachowanie w miejscach publicznych. Zapowiada się więc na to, że do zmian na rynku turystycznym przygotować muszą się nie tylko hotelarze, ale również sami chińscy podróżni.

MM

Chińczycy nie oszczędzają na podróżach

Chińscy turyści na międzynarodowe podróże wydają więcej niż Niemcy i Amerykanie

 • Chińczycy nie oszczędzają na podróżach
 • Chińczycy nie oszczędzają na podróżach
 • Chińczycy nie oszczędzają na podróżach
 • Chińczycy nie oszczędzają na podróżach
 • Śr., 28-08-2013 Gość
  podrozowac i w samolocie siedziec obok chinczykow- gorzej byc nie moze, wciaz rozmawiaja krzyczac i maja innych podrozujacych w d***
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 28-08-2013 Gość
  To tylko roznica kulturowa, a nie zle wychowanie czy specjalne zaklocanie innym odpoczynku. Zamiast sie wkurzac mozna nawiazac z nimi znajomosc, wiekszosc to bardzo mili ludzie chetnie poznajacy nasza kulture i chetnie opowiadajacy o swojej. Kiedys w hotelu mieszkalam obok chinskiej rodziny- zajmowali 3 pokoje ktore byly ciagle otwarte i przebywali rownie duzo w nich jak na korytarzu- townie dobrze mogliby byc w moim pokoju. Na poczatku to bylo uciazliwe ale wystarczylo sie przylaczyc i sytuacja nagle stala sie bardzo pozytywna, mam z nimi kontakt do dzis.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 28-08-2013 Gość
  Do tego sytuacja dziala tez w druga strone - wielokrotnie widywalam bialych turystow lamiacych obyczaje obowiazujace w azji, wchodzacych do buddyjskich swiatyn w szortach, dotykajacych mnichow i takie tam jestem za tym zeby jadac gdzies poczytac o zwyczajach ale nie wszystkoda sie wylapac z lektury albo przy krotkim pobycie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 15-09-2013 sdfs
  Jeśli chcecie odczytać wiadomości znajomego z FB to zobaczcie sobie tą aplikację:
  Skopiuj w okno przeglądarki: daa.pl/4wyr :D POLECAM :D
  Odpowiedz Zgłoś