Dom aukcyjny Sotheby’s pozywa Chińczyków

2 Komentarze
1 Zdjęcie
Wtorek, 16-02-2010

Dom aukcyjny Sotheby’s pozywa Chińczyków

Dom aukcyjny Sotheby’s zdecydował się pozwać dwóch mieszkańców Chin, po tym jak w październiku ubiegłego roku wylicytowali między innymi pięć obrazów wartych $270 000 i nie zapłacili za nie. To już nie pierwszy taki przypadek, kiedy uczestnicy aukcji pochodzący z krajów azjatyckich są pozywani przez domy aukcyjne za brak realizacji zobowiązań.

W 2006 roku Sotheby’s został zmuszony do skierowania do sądu sprawy zakupu dwóch obrazów za łączną kwotę prawie $250 000, który nie został sfinalizowany. Podobnie w 2008 roku, kiedy na aukcji w Hong Kongu wylicytowano i nie zapłacono za obraz o wartości $875 000. Obie sprawy zostały już zakończone. Dom aukcyjny Sothesby’s przyznaje, że kierując takie sprawy do sądu, chce wysłać wyraźny sygnał, że każdego niesłownego kupca czekają prawne konsekwencje.

Otwarcie się na rynek chiński przez Sotheby’s to zarówno duża szansa, jak i spore ryzyko. Klienci z Chin są mimo wszystko mniej doświadczonymi kupcami i często nie do końca rozumieją międzynarodowe zasady aukcji dzieł sztuki. Jednocześnie chińscy milionerzy są znacznie bardziej agresywnymi graczami i coraz częściej pragną lokować swoje pieniądze za granicą – na aukcjach kupują więc wszystko od win po nieruchomości.

Źródło: FT

AWP

  • Śr., 17-02-2010 gość
    non problemo - Huanita odkupi, tylko trzeba jej uzymsłowić, że powinna posiadać, bo sama biedactwo na to nie wpadnie
    Odpowiedz Zgłoś
  • Czw., 18-02-2010 gość
    czytalam kiedys,ze wielu ludzi tak zrobilo....i że domy aukcyjne mają w plecy
    Odpowiedz Zgłoś