Etykieta: jak usadzić gości na ślubie?

0 Komentarzy
36 Zdjęć
Środa, 30-05-2012

Zaplanowanie jak będą na weselu rozsadzeni goście to bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Chyba, że ma się 10 gości. Wtedy jest trochę łatwiej. Jeżeli jednak na wasze wesele przyjdzie 100 osób, to zadanie jest już trudniejsze.

Po tym, jak już otrzymacie potwierdzenia i będziecie dysponować ostateczną listą gości weselnych, czas zdecydować, kto siedzi obok kogo, uwzględniając przy tym, oprócz zasad savoir-vivre, między innymi różne sympatie, animozje i rodzinne historie. Od czego zacząć i o czym pamiętać?

Krok pierwszy to oczywiście podjęcie decyzji jakie stoły będziecie mieli na weselu – okrągłe, czy podłużne, a także jak zamierzacie je ustawić.

W centralnym punkcie głównego stołu siedzi para młoda. Panna młoda jest po prawej stronie pana młodego. Obok pary młodej zasiadają zazwyczaj świadkowie z osobami towarzyszącymi. Inna opcja, bardziej zgodna z zasadami savoir-vivre, to usadzenie rodziców obok pary młodej. Obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego oraz świadek, zaś przy panu młodym siadają rodzice panny młodej i świadkowa. Wybór zależy od was.

Przy usadzaniu gości, szczególnie członków rodziny oraz znajomych rodziców, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów: wiek (babcia, czy pradziadek powinni zająć godne miejsca), bliskość pokrewieństwa, zażyłość, wzajemne sympatie i antypatie, a także zadbać o to, by osoby siedzące obok siebie w miarę możliwości znały się.

Jest jeszcze jeden drobny szczegół, na który czasem warto zwrócić uwagę. Jeżeli wiadomo, że pan X, albo kolega Y nie stronią od mocnych trunków, warto posadzić ich w towarzystwie osób o podobnych upodobaniach i tempie spożywania alkoholu. Karmiąca matka, czy kolega abstynent mogą nie odnaleźć się w dobrze imprezującej grupie wokół siebie. Na koniec warto przypomnieć, że na weselu obowiązuje oczywiście zasada przeplatania (mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta).

Krok drugi to winietki, czyli karteczki z imionami i nazwiskami, które stawia się w miejscu, gdzie siedzi dana osoba. Jeżeli wśród gości są osoby, które przyjdą z osobą towarzyszącą, należy pamiętać,  żeby odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o jej imię i nazwisko. Nie jest zbyt grzecznie ustawiać na stołach kartki „Osoba towarzysząca”.

Winietki należy rozłożyć na stołach odpowiednio wcześnie przed weselem – może to zrobić świadek, rodzice, inna bliska osoba lub konsultantka ślubna. Można poprosić o to również obsługę restauracji lub hotelu. Ktokolwiek to będzie, należy zaopatrzyć go w dobrze rozrysowaną mapkę i instrukcję rozłożenia winietek.

Ostatni krok to plan usadzenia gości, który możecie ustawić przy wejściu do sali weselnej, tak żeby każdy wiedział, gdzie siedzi. Można taki plan wykonać samemu z kartonu lub kupić gotowe dekoracyjne moduły. Plan ustawia się na sztaludze, tablicy lub wiesza na ścianie przed wejściem. Rolę planu mogą też pełnić małe ramki z nazwiskami gości, które potem staną się pamiątkowymi upominkami dla nich.

Na koniec ostatnia dobra rada – bądźcie elastyczni i przygotowani na drobne zmiany. Zawsze w ostatniej chwili może okazać się, że ktoś nie dotrze na wesele, a puste miejsca nie prezentują się zbyt dobrze. Możliwe też, że w ostatniej chwili ktoś jeszcze poprosi  o zmianę miejsca, bo akurat pokłócił się z potencjalnym sąsiadem przy stole, albo bardzo zależy mu, żeby usiąść obok kogoś innego. Oczywiście nie macie obowiązku zmieniać miejsc, ale czasem lepiej to rozważyć.

AWP