Najczyściej jest na Cyprze i w Luksemburgu, a najgorzej w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Europejska Agencja Ochrony Środowiska po raz kolejny zbadała stan wód w europejskich kąpieliskach. Dane z lata 2012 roku okazały się lepsze niż poprzedniego sezonu.
Większość kąpielisk w Unii Europejskiej jest przyzwoitej jakości. 94 proc. z nich spełnia minimalne normy, a w 78 proc. kąpielisk jakość wody jest wysoka. Na Cyprze i w Luksemburgu najwyższe normy spełniają wszystkie kąpieliska. Ciut gorzej jest na Malcie (97 proc.), w Chorwacji (95 proc.), Grecji (93 proc.), Niemczech (88 proc.), Portugalii (87 proc.), Włoszech (85 proc.), Finlandii (83 proc.) i Hiszpanii (83 proc.).
- Od fiordów północy po subtropikalne plaże – w Europie jest pełno miejsc, gdzie można znaleźć wytchnienie podczas letnich upałów. Dzisiejsze sprawozdanie pokazuje nam, że jakość wód w kąpieliskach jest ogólnie bardzo dobra, niemniej jednak wciąż istnieją miejsca borykające się z problemem zanieczyszczenia – powiedziała przy publikacji raportu Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska.
Gdzie zatem turyści powinni na siebie uważać? Na pewno w Belgii, gdzie w 12 proc. kąpielisk woda nie spełniała norm, oraz w Holandii i Wielkiej Brytanii, w których odsetek takich kąpielisk wynosił odpowiednio 7 i 6 proc. Choć raport wskazuje na ogólną poprawę, polskie plaże nad Bałtykiem miały w 2012 r. niższe notowania niż w poprzednim sezonie. W 2011 roku normy spełniały 72 plaże, a w ubiegłym – tylko 65 z 88
MM