Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością

2 Komentarze
8 Zdjęć
Poniedziałek, 13-05-2013

Wykształcenie wyższe pedagogiczne, biegła znajomość języka angielskiego, doświadczenie w pracy z dziećmi, wysoka kultura osobista oraz zdolności muzyczne i plastyczne – takie wymagania powinna spełniać współczesna guwernantka. Jej rolą, w przeciwieństwie do przeciętnej niani, nie jest jedynie opieka nad dzieckiem, ale też przekazywanie mu wiedzy. Stąd nie tylko wyższe wymagania, ale i poszerzone o studia dla przyszłych guwernantek oferty polskich uczelni.

Atmosfera wokół zawodu guwernantki robi się coraz ciekawsza. Przede wszystkim dlatego, że nie postrzega się już go jako archaizmu, a raczej jako jedną z najbardziej przyszłościowych profesji. Przekonane są o tym choćby władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Kierunek: Guwernantka/Guwerner

W kwietniu część maturzystek, wybierających się na pedagogikę, stanęła przed dylematem: zdecydować się na edukację wczesnoszkolną czy wychowanie i opiekę ze sztuką. Taki kierunek wprowadził bowiem do swojej oferty Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu. Specjalizacja Guwernantka/Guwerner, jako oferta 3-letnich studiów licencjackich, skierowana jest do kobiet i mężczyzn, chcących pracować z dziećmi od 0 do 6 lat.

- Wyjątkowość tej specjalizacji będzie wyrażać się znajomością i kompetencją dydaktyczną gier i zabaw dziecięcych, dziecięcej edukacji literackiej, rozbudzaniem i rozwijaniem uzdolnień muzycznych, odkrywaniem talentów plastycznych i umiejętnością kształtowania dziecięcych postaw prospołecznych – zapowiadają na swojej stronie władze UAM. Pracę nad rozwojem dziecka umożliwiłoby wykształcenie muzyczne i plastyczne guwernantki oraz znajomość podstaw choreoterapii, muzykoterapii i artetarapii.

Specjalizacja, gdyby okazało się, że popyt na guwernantki wcale nie jest tak duży, umożliwić ma także pracę w żłobku, przedszkolu i szkole podstawowej. Absolwent będzie mógł szukać pracy również w krajach Unii Europejskiej, w których wychowywałby i uczył dzieci Polaków tam mieszkających i pracujących.

Domowy łowca talentów

„To osoba, która w roli opiekunki/opiekuna, wychowawczyni/wychowawcy, nauczycielki/nauczyciela będzie potrafiła dostrzec potrzeby dziecka oraz doskonale zauważy dziecięce uzdolnienia” - tak o zawodzie guwernantki piszą władze UAM. Rodzice mogą w końcu wymagać od niej pomocy nie tylko w opiece, ale przede wszystkim w wychowywaniu. Tak zresztą było też dawniej, gdy guwernerzy byli w Polsce nowością.

Zadaniem guwernantki jest zorganizowanie podopiecznemu czasu w taki sposób, by odkryć jego talenty i wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Ale to nie wystarcza. Naucza ona, poza muzyką i plastyką, również języka francuskiego, który (tak samo jak angielski) widnieje w programach nauczania studiów podyplomowych wybranych polskich uczelni.  

Guwernantka musi włożyć wysiłek także w zapoznanie się z dietetyką i zasadami udzielania pierwszej pomocy. W zamian za zaangażowanie i kreatywność traktowana jest zwykle jak członek rodziny.

Guwernerami byli niegdyś m.in. zarabiający na naukę studenci, konkurujący z młodymi, wykształconymi kobietami. Kształceniem i opieką dzieci trudnili się nawet Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski.

Niania wielozadaniowa

Poszerzające się na rynku pracy grono guwernerów i guwernantek to przede wszystkim odpowiedź na zmieniające się w wychowaniu dzieci trendy. Wysyłanie malucha do żłobka i przedszkola nie jest już wcale tak oczywiste. Choć dziecko na kontakcie z rówieśnikami może wiele zyskać, nikt nie poświęci mu tyle uwagi, ile rodzic czy właśnie guwernantka.

Z przyczyn ekonomicznych (guwernantki zarabiają do 8 tys. złotych), na luksus jej zatrudnienia mogą sobie pozwolić głównie osoby zamożne. Korzyści są jednak warte wydatków. W przypadku dziecka pozostającego pod opieką guwernantki nauka przez zabawę nabiera znaczenia. Kilkulatek poznaje choćby zasady savoir-vivre'u, uczy się języków obcych czy gry na instrumencie.

Pozostawienie dziecka z nianią przez lata postrzegane było jako luksus. Dziś luksusem jest niania wielozadaniowa – opiekunka i nauczycielka w jednym. Ale i to, jak niemal wszystko inne, może się upowszechnić.

MM

Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością

Guwernantka – właśnie ten zawód pojawia się w ofercie polskich uczelni. Zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki i prywatne nauczycielki jest coraz większe

 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością
 • Pn., 13-05-2013 Gość
  W sumie dobry pomysł. Jeśli kogoś stać na zatrudnienie guwernantki, to czemu nie. Można nauczać przez zabawę, a co więcej - odkryć dzięki temu talent dziecka. Przedszkola i szkoły podstawowe nie wystarczają, jeśli dziecko jest uzdolnione, warto poświęcić jego rozwojowi więcej uwagi.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 17-05-2013 jerzy
  normalna praca jak kazda inna.
  Odpowiedz Zgłoś