Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 20-08-2013

Praca coraz częściej nie wiąże nas z miejscem zamieszkania. Zdalne zlecenia są doskonałym rozwiązaniem dla pracowników, bo mogą je łatwiej łączyć z życiem rodzinnym np. z opieką nad dziećmi. Również pracodawcy korzystają z takiego układu, kiedy trudno im znaleźć specjalistę z danej dziedziny w swojej okolicy. Ten specyficzny segment rynku rozwija się dynamicznie. Jedna tylko firma pośrednicząca w tego rodzaju zatrudnieniu oDesk zanotowała zatrudnienie pracowników o wartości miliarda dolarów. Jej wicedyrektorka ds. marketingu Jaleh Bisharat radzi kobietom, jak się zorganizować, gdy przyjdzie nam pracować w wirtualnym biurze. Zachęca wszystkie panie do podejmowania takiego wyzwania, bo, jak twierdzi, jest to praca przyszłości.

Oto 7 rad, które pozwolą nam na zrobienie kariery w świecie zdalnych zleceń.

Stwórz siebie jako markę. Chociaż nie brzmi to zbyt dobrze, ta rada ma wielką moc. Przecież oceniamy ludzi po pierwszym, błyskawicznym wrażeniu. Zastanów się, jak ludzie powinni cię zapamiętać. W zależności od tego, jak się określisz: kreatywna graficzka, sumienna księgowa czy geniusz Internetu, tak zostaniesz zidentyfikowana przez potencjalnego pracodawcę. Gdy już uda ci się stworzyć swój profil, warto go promować w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, Linkedlnie, na tematycznych blogach, spotkaniach i konferencjach. Bądź wiarygodna i konsekwentna, a z pewnością zaprocentuje to po pewnym czasie.

Skup się na 20%. Często mamy problem z efektywnością pracy. To ważna sprawa w czasach, kiedy rynek jest nastawiony na rezultaty, a  nie na proces. Przyjmuje się, że ok. 20% wysiłków generuje 80% rezultatów. Twoim zadaniem jest odkrycie, które 20% czasu i metod pracy przynosi największe efekty i skoncentrowanie na nich działań swoich i swojego zespołu.

Ludzie przed wszystkim. W wyborze ofert pracy często kierujemy się wynagrodzeniem, tymczasem okazuje się, że największy potencjał dla naszego własnego rozwoju dają nam współpracownicy. Staraj się więc wybierać takie zlecenia, które dadzą ci możliwość poznania ciekawych, inspirujących ludzi, którzy cię wiele nauczą i zapewnią kontakty profitujące w przyszłości. Jak mówi Jaleh Bisharat „Pracuj z ludźmi, a oni otworzą dla ciebie drzwi”.

Oceniaj się każdego dnia. Jeśli skończyłaś uniwersytet z oddechem ulgi, że to już koniec nauki i wystawiania stopni, to bardzo się pomyliłaś. Dzisiejszy rynek pracy wymusza na nas nieustanne dokształcanie i zdobywanie nowych umiejętności. Bądź dla siebie wymagająca i krytyczna. Korzystaj z internetowych źródeł wiedzy takich jak np. Coursera czy General Assembly. W przeciwieństwie do kursów podyplomowych są za darmo i często oferują bardzie aktualną wiedzę niż klasyczne instytucje edukacyjne.

Określaj rozwiązania, nie problemy. Dostrzeganie trudności to oczywiście podstawa właściwego funkcjonowania w pracy. Jeśli jednak będziesz się skupiać na kłopotach, oczekując jednocześnie, że ktoś je za ciebie rozwiąże albo poda gotowe rozwiązania, to się możesz nie doczekać. Gdy sama znajdziesz wyjście z trudnych sytuacji, to nie tylko zaimponujesz zwierzchnikom, ale też pomożesz sama sobie.

Myśl nieszablonowo. Jeśli widzisz ograniczenia w swojej pracy, szukaj rozwiązań, jakich nie stosuje twoja konkurencja. Nawet jeśli jest to związane z podejmowaniem ryzyka, takie ryzyko często się opłaca.

Buduj kulturę wysokiej wydajności. Z racji braku ciągłego kontaktu pracodawca-pracownik zdalne biuro może być miejscem wielu nieporozumień. Tymczasem najlepsze zasady dotyczące pracy w zespole są niezmienne i warto je stosować zarówno do pracowników miejscowych jak i tych on-line. Określ jasno oparte na wynikach cele, terminy ich realizacji i wymagania wobec każdego zatrudnionego. Sprawdzaj je regularnie i dawaj czytelne informacje zwrotne, które pomogą pracownikom poprawiać wyniki. Traktuj pracowników zdalnych równie uprzejmie jak miejscowych, a nawet uprzejmiej, bo kontakt przez Internet utrudnia przekazywanie emocji i dłużej zostaje w pamięci niż rozmowa twarzą w twarz.

A Wy macie jakieś doświadczenia z tego typu pracą? 

MB

Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?

7 porad jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń

  • Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?
  • Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?
  • Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?
  • Jak zrobić karierę w świecie zdalnych zleceń?