Kobieca miłość do butów

2 Komentarze
16 Zdjęć
Wtorek, 05-02-2013

Daj kobiecie odpowiednie buty, a zdoła podbić świat”, mawiała Marilyn Monroe. Kobiety kochają buty i trwają w nieustannym – i szalenie przyjemnym - poszukiwaniu owej odpowiedniej pary. Mogą mieć ich niezliczoną ilość i zawsze z radością przygarną nową parę. To prawda znana od dawna i temat chętnie analizowany przez dziesiątki pism, filmów i seriali. Owa miłość w ostatnich latach szczególnie mocno się wzmaga, a buty – dla ich producentów - stały się przysłowiową „żyłą złota”.

Buty zdeklasowały damskie torebki i doskonale się sprzedają. Współczesna luksusowa moda stała się mocno konserwatywna. Klasyka to aktualnie szczególnie chętnie podejmowany temat i rozwiązanie, które – choć coraz droższe – ma być najbardziej odpowiednią ofertą na czasy kryzysu. Konsumenci (i projektanci) swoje modowe fantazje zaczęli więc realizować w dodatkach, zwłaszcza w butach. Kupują ich dużo i nie boją się odważnych rozwiązań. Szczególną fascynacją cieszą się pantofle na wysokich obcasach, których wysokość rośnie w równie zastraszającym tempie, co ich cena. Damskie buty są obecnie jednym z najsilniej działających fetyszy i obsesją, na którą kobiety na całym świecie wydają miliony.

Londyński Selfridges, który we wrześniu otworzył największy na świecie dział z butami, dziś sprzedaje 10 tysięcy par butów w tygodniu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że są to buty z wysokiej półki, z ekskluzywnych kolekcji i z metkami najważniejszych projektantów w branży mody. Jest w czym wybierać i o co powiększać prywatne kolekcje. Na ponad 3250 metrach kwadratowych Selfridges oferuje bowiem ponad 150 marek, w tym Christian Louboutin, Jimmy Choo, Dior, Fendi, Gucci, Tod’s, Prada i Chanel. Największe fanki obuwia mogą w Londynie odwiedzić również inną świątynię zakupów. Słynny Harrods, na nieco mniejszej powierzchni (ponad 2100 metrów kwadratowych), oferuje 75 marek, z Manolo Blahnikiem na czele. 

Obuwnicza pasja nie dotyczy wyłącznie kobiet. W listopadzie zeszłego roku, Selfridges otworzył również dział z butami dla mężczyzn. Od tego czasu sklep zwiększył swoją sprzedaż od 100 procent.

Rynek obuwniczy rośnie w imponującym tempie. Eksperci są zdania, że do 2015 roku jego wartość wyniesie 195 miliardów dolarów. Buty doskonale się sprzedają. I nie chodzi tu wyłącznie o eleganckie domy handlowe. To jeden z najchętniej kupowanych produktów w sklepach internetowych. Wirtualne butiki dwoją się i troją, by stan ten utrzymać i jeszcze poprawić. Coraz lepsze promocje, rabaty, zniżki, darmowa wysyłka i zwroty, stały się standardem u solidnych sprzedawców.

Ogromną popularnością i niesłabnącym pożądaniem cieszą się obuwnicze dzieła najsłynniejszych szewców. Marki Christian Louboutin, Manolo Blahnik, Jimmy Choo czy Nicholas Kirkwood stanowią czołówkę. Ale nie tylko tak znane nazwiska trafiają do miliona szaf na całym świecie. Kobiety chętnie sięgają po pary nowych, nieznanych jeszcze projektantów, którzy często przyciągają oryginalnym wzornictwem i niewielkimi, często trudno dostępnymi kolekcjami.

Tendencję dostrzega również nowojorski Fashion Institute of Technology, który przygotowuje wystawę pod wszystko mówiącym tytułem „Shoe Obsession”. Ekspozycja obejmować będzie 150 par od ponad 50 projektantów, w tym kultowe klasyki, które weszły już do historii mody oraz modele najbardziej ekstrawaganckie, oryginalne i będące realizacją najbardziej wybujałej wyobraźni. Na liście wystawianych znaleźli się między innymi Christian Louboutin, Manolo Blahnik, Nicholas Kirkwood, Salvatore Ferragamo, Balenciaga, Roger Vivier, Pierre Hardy, Alexander McQueen, Prada i Lanvin. Do muzeum trafiły także fragmenty prywatnych kolekcji, w tym cześć słynnej garderoby Daphne Guinness.

AW

Kobieca miłość do butów

Christian Louboutin, Pigalle

 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów
 • Kobieca miłość do butów