Kto dostanie Oscara? Przegląd nominowanych

0 Komentarzy
10 Zdjęć
Środa, 22-02-2012

Najsłynniejsza gala, najważniejszy filmowy czerwony dywan. Kreacje przygotowywane długie miesiące i jeszcze dłużej omawiane. Mniej lub bardziej udawane wzruszenia. Mniej lub bardziej przygotowane i wyuczone podziękowania.

Za kilka dni Oscarowa noc. Prezentacja najważniejszych – zdaniem Amerykańskiej Akademii Filmowej – filmów roku. Kto będzie triumfował w 84. edycji? Kto okaże się wielkim przegranym? Który film zostanie okrzyknięty numerem jeden? Zaczynami odliczanie i typowanie.

ARTYSTA

Nieme, czarno-białe kino w XXI wieku. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku w Hollywood. Główny bohater, tytułowy Artysta, przeczuwa, że pojawienie się kina dźwiękowego oznaczać będzie koniec jego kariery. Hołd złożony wielkim twórcom kina.
Reżyser: Michel HazanaviciusSPADKOBIERCY

Zamożny biznesmen z Hawajów musi zaopiekować się dwiema nastoletnimi córkami, z którymi niewiele go łączy. Bogaty facet w pięknych okolicznościach przyrody, który próbuje poukładać to, co skomplikowane. Bez hollywoodzkiego moralizatorstwa i patosu.
Reżyser: Alexander PayneSTRASZNIE GŁOŚNO, NIESAMOWICE BLISKO

O traumie zamachów z 11 września. 11-letni chłopiec próbuje radzić sobie ze stratą ojca, który zginął w zamachach terrorystycznych. W zrozumieniu tragedii ma pomóc klucz znaleziony w rzeczach ojca.
Reżyser: Stephen DaldrySŁUŻĄCE

Jackson w Mississippi. 1963 rok. Młoda, biała i marząca o karierze pisarki kobieta z Południa przekonuje grupę Afro-Amerykanek, by opowiedziały o swoich doświadczeniach w pracy w białych gospodarstwach domowych. Tytułowe służące zdradzają ciemne sekrety swoich pracodawców.
Reżyser: Tate TaylorHUGO

Historia chłopca, paryskiej sieroty, która żyje, ukrywając się na dworcu kolejowym. Do tego dochodzi historia przypadkowo spotkanej dziewczynki, właściciela sklepu z zabawkami, tajemniczy rysunek, mechaniczny człowiek i klucz.
Reżyser: Martin ScorseseO PÓŁNOCY W PARYŻU

Zakochani, zaręczeni przyjeżdżają do stolicy romansu. Po Paryżu oprowadza ich Carla Bruni, a wszystko zmieniają spotkani przypadkiem Salvador Dali, Ernest Hemingway, Gertruda Stein, Pablo Picasso, Scott Fitzgerald.
Reżyser: Wody AllenMONEYBALL

Historia managera klubu baseballowego, który wykorzystując w swojej pracy analizy komputerowe, postanawia zbudować świetną drużynę, nie zważając na marny budżet.
Reżyser: Bennett MillerDRZEWO ŻYCIA

Mówią, że zagrał tu jeden z najlepszych współczesnych duetów filmowych: Sean Penn i Brad Pitt. O wychodzeniu z sielankowego, beztroskiego życia ku pełnej cierpienia dorosłości. Kontemplacja sensu życia.
Reżyser: Terrence MalickCZAS WOJNY czyli War Horse

Horror I Wojny Światowej oglądany oczami konia, który trafił do armii. Odważny bohater i uczestnik działań wojennych tęskni do właściciela, od którego został zabrany.
Reżyser: Steven SpielbergW kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy o statuetkę konkurować będą: Demian Bichir za rolę w filmie „Lepsze życie”, George Clooney za rolę w „Spadkobiercach”, Jean Dujardin za „Artystę”, Gary Oldman za „Szpiega” i Brad Pitt za „Moneyball”.

Nominowane w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa są: Glenn Close za rolę w „Albert Nobbs”, Viola Davis za „Służącą”, Rooney Mara za „Dziewczynę z tatuażem”, Meryl Streep za „Żelazną damę” i Michelle Williams za „Mój tydzień z Marilyn”.

AW