Luksusowe desery: Panna cotta

11 Komentarzy
12 Zdjęć
Środa, 23-05-2012

Panna cotta to deser, który na stałe wszedł do menu niemal każdej dobrze prosperujące restauracji czy kawiarni. Przygotowywany z prostych składników ma co prawda różne wariacje, ale najlepiej smakuje w tej klasycznej wersji. Pochodząca z okolic Piemnotu ''gotowana śmietanka'' podawana jest tradycyjnie w formie przypominającej babeczkę. Białą, gotowaną na wolnym ogniu masę z mleka, śmietany, cukru oraz żelatyny polewa się owocowym sosem, konsystencją zbliżoną do musu. Ten najbardziej popularny to truskawkowy, malinowy, jagodowy, czekoladowy, karmelowy.

Znane są dwie hipotezy powstania Panna cotty. Pierwsza z nich mówi o tym, że jej autorką jest pewna węgierska dama, która przygotowała ją na początku ubiegłego stulecia w regionie Langhe. Druga natomiast wspomina o śmietance słodzonej owocami bądź orzechami i zjadanej w ten sposób  przez mieszkańców północnych Włoch. Na początku żelatyna, z racji swojej niedostępności, zastępowana była wywarem z gotowanych kości. Cukier jako główny składnik także zaczęto stosować później, ponieważ pierwotnie był on drogim towarem z importu.

EM

  • Czw., 24-05-2012 Gość
    A łyżka na to "niemożliwe!"

    Gość (Śr., 23-05-2012) napisał:

    Takie kremy czy pączki, drożdżówki, cola, chipsy, fast foody TUCZĄ, a to prowadzi do nadwagi i problemów zdrowotnych. Miałam właśnie z tym problem, po takich potrawach. Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego! zmieniłam nawyki żywieniowe i zaczęłam się regularnie i zdrowo odżywiać!Nawet zgubiłam kilka kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Teraz wyglądam lepiej a co najważniejsze świetnie się teraz czuje. Zobacz (idealna-figura.eu) Może też potrzebujesz pomocy

    Odpowiedz Zgłoś
1 2