Luksusowe marki: Valrhona, jedna z najlepszych czekolad na świecie

5 Komentarzy
20 Zdjęć
Środa, 03-10-2012

Różnica między czekoladą produkowaną przez duże, międzynarodowe koncerny jak Nestle, a tą produkowaną przez francuską firmę Valrhona, leży nie tylko w cenie, ale przede wszystkim smaku i jakości.

Założona 90 lat temu w małym mieście Tain L’hermitage (region Rodan-Alpy), spółka ta uznawana jest za jednego z najlepszych producentów czekolady na świecie – wielu najsłynniejszych cukierników i szefów kuchni używa w swoich kuchniach właśnie czekolad Valrhona, firma produkuje zresztą szereg specjalistycznych produktów, np. 3-kilogramowe bloki czekolady, przeznaczonych właśnie dla profesjonalistów.

Asortyment jest niezwykle bogaty: od czekoladek, batonów i innych słodyczy, przez czekoladę pitną, po gorzkie czekolady o różnej, zazwyczaj bardzo wysokiej, zawartości kakao, przeznaczone dla domowych kucharzy. Valhrona jest znana w Polsce głównie cukiernikom i szefom kuchni droższych restauracji, którzy wykorzystują jej wysokiej jakości kuwertury.

Od 1989 roku Valrhona kształci cukierników w swojej l’Ecole du Grand Chocolat w Tain-l’Hermitage i w Paryżu. Spragnionych wiedzy smakoszy i czekoholików ucieszy być może informacja, że od kilku lat niektóre oferowane w obu szkołach kursy kulinarne są otwarte także dla amatorów.

Cena: od 16 zł za tabliczkę 70g

W Polsce niektóre tabliczki Valhrona dostępne są w sklepie Sekrety Czekolady

www.valrhona.com

AT