Najpopularniejsze drinki: Manhattan

4 Komentarze
11 Zdjęć
Piątek, 20-07-2012

Mieszankę whisky, słodkiego wermutu i bittersa podaje się zwykle jako aperitif. Manhattan jest jednym z najsłynniejszych amerykańskich koktajl nazwanych na część słynnej nowojorskiej dzielnicy. Sprzedaje się tylko trochę gorzej od numeru jeden w USA - martini.

Jak powstał ten kultowy drink? Są dwie wersje jego pochodzenia. Pierwsza mówi o tym, że autorem Manhattanu jest Iain Marshall, który przygotował go w Manhattan Club w 1870 roku podczas bankietu wydanego przez Jennie Jerome, matkę Winstona Churchilla. Przyjęcie zorganizowano dla ówczesnego kandydata na prezydenta Samuela L. Tildena. Trunek okazał się hitem wieczoru. Z racji tego, że niektóre źródła podają, iż pani Jerome przebywała wtedy we Francji, bardziej prawdopodobną historią wydaje się ta z 1846 roku. Wtedy to nowojorski barman musiał szybko przygotować ''coś na wzmocnienie'' dla gościa ranionego w pojedynku. Z alkoholi dostępnych pod ręką zmiksował Manhattan.

Oryginalny przepis jest następujący: irlandzka whisky wlana do połowy kieliszka, syrop cukrowy i bitters z czasem zastąpiony przez czerwony wermut.

EM