Najszczęśliwsze miejsca na świecie cz.1

1 Komentarz
6 Zdjęć
Czwartek, 25-10-2012

Planując podróże kierujemy się najczęściej takimi kryteriami jak: atrakcje turystyczne danego kraju, kultura, infrastruktura hotelowa czy koszty związane z pobytem. A co byście powiedzieli, gdyby kierunek wycieczki wybierać na podstawie wskaźnika szczęścia? Tam, gdzie ludzie są pozytywnie nastawieni, czują się usatysfakcjonowani, kochają, śmieją się i cieszą, atmosfera jest bardziej sprzyjająca.

Organizacja o nazwie Happy Planet Index stworzyła listę najszczęśliwszych miejsc na ziemi. Pokazuje ona generalną tendencję  w danym kraju na podstawie m.in. długości życia i zadowolenia z niego, oczekiwań mieszkańców oraz ich nastawienia a także aspektów związanych ze środowiskiem.

Okazuje się, że aż 8 z 10 szczęśliwych państw leży w Ameryce Łacińskiej. Dlaczego? Latynosi nie przywiązują dużej wagi do spraw materialnych, wolą skupiać się na rodzinie i przyjaciołach.

Wietnam (71,5 punktów na 100)

Jedyne państwo azjatyckie w rankingu. Średnia długość życia wynosi tu 72,5 lat. Wysoka pozycja Wietnamu to wynik tzw.''wyobraźni społecznej'', którą wykazują się mieszkańcy. Cechuje ich również kreatywność i przedsiębiorczość. Mimo że w Wietnamie wciąż widać wiele nierówności, głównie jeśli chodzi o sam standard życia, opiekę medyczną czy dochody, mieszkańcy są w większości zadowoleni ze swojej pozycji.

Kostaryka (64 pkt.)

Obywatele tego kraju mają najwyższy wskaźnik zadowolenia z życia, dożywają też sędziwego wieku. W niespokojnej Ameryce Środkowej Kostaryka to oaza spokoju. Kraj podejmuje świadome działania zmierzające do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko,skupia się też na jakości życia. Posiada piąty w kolejności, najniższy wskaźnika ubóstwa ludności w krajach rozwijających się oraz zmniejszający się analfabetyzm. 

Kolumbia (59,8 pkt.)

Jak kraj nękany wojną domową, przesiedleniami 4 mln osób, z kwitnącym biznesem narkotykowym i widocznym ubóstwem może znaleźć się w czołówce najszczęśliwszych państw? Kolumbijczykom nie potrzeba wiele aby czuć zadowolenie z życia. W przeciwieństwie do Europejczyków nie są chciwi i doceniają to, co mają. Kraj się rozwija a ludzie widzą dla siebie i swoich rodzin dobrą przyszłość.

Belize (59,3 pkt.)

Językiem narodowym jest tu angielski. Kraj przyciąga turystów dziewiczymi plażami, rafą koralową, dobrymi warunkami do nurkowania, świątyniami Majów. Mieszkańcy są zadowoleni z panującego dobrobytu, stosunkowo niskich cen oraz dobrego klimatu. Na wysoki poziom satysfakcji wpływa też różnorodność kulturowa.

Salwador (58,9 pkt.)

Najmniejsze państwo Ameryki Środkowej ma nawet miasto, którego nazwa oznacza szczęście. Ludzie są tu przyjaźnie nastawieni, życzliwi i wiecznie uśmiechnięci. Chętnie zaczepiają turystów, ucinając sobie z nimi pogawędki. Prowadzą spokojne życie, które toczy się swoim torem.

EM

  • Pn., 29-10-2012 czeszka
    Musi być niesamowicie gdy wkoło zadowoleni ludzie., Prawda?
    Odpowiedz Zgłoś