Nastolatki karmione piersią

400 Komentarzy
10 Zdjęć
Środa, 20-02-2013

Długość karmienia piersią może być różna – wiele matek traci pokarm w kilka miesięcy, a za optymalny wiek dziecka, które żegna się z mlekiem matki, uważa się od 15 miesięcy do dwóch lat. (zobacz też: najbardziej wyczekiwane dzieci 2013 roku) Wiek dwóch lat wskazuje nawet Światowa Organizacja Zdrowia. To jednak nie ucina dyskusji, w których jedni zastanawiają się nad tym, kiedy przestać karmić swoją latorośl piersią, a drudzy – czy karmiąc piersią, powinniśmy podawać im także inne posiłki z produktów dostępnych w sklepach.

Niestety, na tym wątpliwości się nie kończą. Istnieje bowiem grono matek, które karmi naprawdę duże dzieci. Jak twierdzą, ich mleko to ochrona przed złem otaczającego świata i zamiennik żywności dostępnej na sklepowych półkach, której wartości odżywcze oceniają jako wątpliwej jakości. Karmienia dziecka w wieku szkolnym nie odbierają jako niczego złego, intymnego. Co więcej, wiele z zapytanych o to matek przyznaje, że karmienie piersią jest dla nich przyjemne, a nawet, że jest sposobem zaspokojenia własnych potrzeb.

Przypadki karmienia piersią dużych dzieci opisała w swojej książce „Breastfeeding Older Children” Angielka Ann Sinnott. Swoją córkę przestała karmić, gdy ta miała 6,5 roku. O zakończeniu tego procesu zadecydowała dziewczynka. Gdyby zależało to od matki, karmiłaby ją jeszcze kilka lat. Wątpliwości co do tego zwyczaju mijały, gdy spotykała inne kobiety karmiące duże dzieci. Co się okazało? Że wiek szkolny nie jest tu górną granicą. Na świecie zdarzają się także przystawiające się do piersi matki nastolatki.

Jedna z dziewczyn opisywanych przez Ann Sinnott miała aż 20 lat, spośród chłopców regularnie karmionych piersią w głowie utkwiła jej historia 16-latka. Zatem jeśli kogoś dziwi karmienie dziecka, które ma akurat przerwę w szkole, niech wyobrazi sobie randkującą dziewczynę, która najpierw je kolację ciągnąc cycka mamy, a później spędza wieczór z chłopakiem. Mało smaczne? Tak, a na dodatek wcale nie zostało udowodniono, by miało to jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie.

Zjawisko dotyczy głównie dzieci kilkuletnich. Ann Sinnott przygotowując materiał do książki, przeprowadziła własne badanie. Objęło ono 2040 rodzin i 4038 dzieci z z 48 krajów. W tym gronie 2877 osób było karmionych piersią w wieku od dwóch do 11 lat. Angielka poznała nawet historie dwóch 25-latek ssących cycka po stracie bliskich osób. Te sytuacje, które ograniczały się do ssania piersi jako formy pocieszenia, były jednak wyjątkowo niezdrowe.

W USA dyskusja na temat karmienia piersią większych dzieci rozgorzała po zdjęciu kilkulatka na okładce „Time'a”. Widniejąca na fotografii 26-letnia Jamie Lynne Grumet piersią karmiła wówczas 3- i 5-letnich chłopców. Sama mleko matki piła do 6 roku życia. Wie jednak, bo sama to odczuwa, jak karmienie dużych dzieci odbierane jest przez społeczeństwo. Zamiast aprobaty spotyka się raczej z zarzutami o molestowanie.

Karmienie dziecka piersią to rodzaj uzależnienia go od siebie. Wiek nastoletni, a tym bardziej 20-letni, to początek wkraczania w samodzielność. Wychowując dziecko, należy mieć w końcu na względzie nie tylko fizyczny, ale i jego umysłowy rozwój. Najlepiej zacząć od zapytania się wprost: czy karmienie piersią dużego dziecka jest normalne?

MM

Nastolatki karmione piersią

O karmieniu piersią dużych dzieci napisała w swojej książce Ann Sinnott

 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Nastolatki karmione piersią
 • Pt., 08-02-2013 ZZZZ
  A butelki się czepiają!!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 ZZZ
  Zdrowe to na pewno nie jest!
  Matki leczą swoje braki!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  w trzecim roku życia tracimy enzymy do trawienia mleka. karmienie piersia, czy tym bardziej mlekiem krowim, przeznaczonym DLA CIELAT, jest bezsensowne i wbrew naturze, no ale ludzie maja te dziwne sklonnosci do przesady.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 troche wiedzy
  Mleko jest dobrym pokarmem tylko dla ssaków w początkowym okresie ich życia. Później zanikają u nas enzymy do jego trawienia. Natomiast mleko krowie bogate jest w wapń. Tylko, problem w tym, że nasz organizm nie może tego wapnia w żaden sposób wykorzystać. Aby przyswoić wapń, potrzebny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, a takiego nie ma w mleku. Te proporcje są natomiast idealne w orzechach, owocach i warzywach. Z wapnia zawartego w mleku mogą powstać, co najwyżej, złogi w nerkach, drogach żółciowych i w stawach. A więc, mleko nie tylko nie dostarcza wapnia do naszego organizmu, ale na dodatek powoduje jeszcze zabieranie odłożonego już wapnia z kości.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  Gość (Pt., 08-02-2013) napisał:

  och wy poparańcy!!!!!!!!!! to nie jest ani chore ani zboczone a ty krowo jednea nie mów ze bys zwyzywała-pewnie katoliczka....strasznie wierząca-popaprane baby i chłopy!KARMIENIE PIERSIĄ JEST PIĘKNE!!!!!!

  karmienie nastolatka piersią uważasz za normalne,to chyba z tobą jest coś nie tak...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  To co tu piszą to już przesada, ale ja się nie dziwię że matki długo karmią. Ja piłam takie mleko do 6 roku życia, a przestałam bo poszłam do przedszkola i było mi głupio. Nigdy nie miałam żadnych problemów z tego powodu, poza tym że czuję się księżniczką jestem całkiem normalna :D
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  Gość (Czw., 07-02-2013) napisał:

  karmiłam córeczkę 19-miesięcy i to wystarczy, ale to to już jest bardzo chore szkoda gadać

  ja prawie 15 ale tak sie przyzwyczaił ze do tej pory a ma 18 wkłada mi reke do biustu do spania albo jak jest głodny. jakby nie traktował piersi jak zabawki to bym pewnie dłużej go karmiła.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  co za glupie babska-ale rowniez te sa glupie,ktore karmia piersia 1,5 roczne dzieci
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  drogie panie-dziecko najdluzej powinno sie karmic 12 miesiecy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 08-02-2013 Gość
  dla 4-latka? mleko matki jest pełne witamin do 1 -roku,nie które mamy karmią do 2 lat.4 latki karnione piersią to już jest zwykła głupota,i matka powinna się leczyć na głowe.takie jest moje zdanie
  Mariusz z Wrocławia (Czw., 07-02-2013) napisał:

  To mleko jest o wiele zdrowsze od krowiego.

  Przestańcie traktować piersi jak obiekt seksualny.

  Rano matka ma piersi po to by karmić dziecko, a w nocy dla męża.

  Na ulicy, jak dziecko chce jeść powinna karmić, a nie wstydzić się.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz Zgłoś
1 ... 5 6 7 8 9 ... 40