Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?

5 Komentarzy
4 Zdjęcia
Piątek, 21-06-2013

Polski rynek jest wciąż w dużej mierze nieucywilizowany i wielu rodziców tylko z braku wiedzy i braku znajomości zagrożeń wynajmuje nielegalne nianie – mówi w rozmowie z LuxLux.pl Natalia Godlewska, dyrektor zarządzający agencji Baby&Care. Jak przekonuje, zainteresowanie usługami zawodowych niań rośnie jednak z miesiąca na miesiąc.

Traktowanie babci jako opiekunki dla dziecka staje się przeżytkiem. Starsze panie mają własne zajęcia i pasje, które realizują, nic więc dziwnego, że nie wszystkie chcą się poświęcać opiece nad wnukami. Nie zmienia to faktu, że w żłobkach i przedszkolach nadal brakuje miejsc, dlatego wciąż pojawia się pytanie: z kim zostawić dziecko, by wrócić na rynek pracy? Tu najczęściej wkraczają nianie, zarówno pracujące dorywczo, jak i zawodowe.

Ogłoszenia o pracę w charakterze niani widoczne są wszędzie: na portalach rekrutacyjnych, w gazetach, na przystankach. Matki rozglądając się za kimś, komu zdecydują się powierzyć opiekę nad dzieckiem, często biorą pod uwagę studentki, które starają się w ten sposób zarobić na naukę bądź drobne przyjemności. Wszystko przemawia jednak za tym, by w poszukiwaniu właściwej opiekunki zgłosić się do agencji zatrudniającej nianie.

Tylko w przypadku niań zawodowych, tzn. legalnie zatrudnionych i ubezpieczonych, rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci są pod dobrą, fachową opieką i nie narażają na ryzyko swoich pociech – twierdzi Natalia Godlewska. Niania z agencji jest (a przynajmniej powinna być) sprawdzona, jej kontrola nie wymaga więc instalacji monitoringu. - Namacalnym sprawdzianem i potwierdzeniem, że niania spełnia swoje zadanie jest zachowanie dziecka i jego widoczny rozwój – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Profesjonalna niania, nim trafia do agencji, przechodzi testy psychologiczne. Sprawdzana jest także jej wiedza medyczna i pedagogiczna. Opiekunka musi wykazać predyspozycje do wykonywania tego zawodu – pokazać, że nie traktuje tego zajęcia jedynie jako pracy dorywczej, że jest wyrozumiała i cierpliwa. Zawodowa opiekunka ma za sobą kurs udzielania pierwszej pomocy dziecku oraz posiada doświadczenie w pracy z maluchami. Predyspozycjom, jakie wykazuje, towarzyszy niekiedy wykształcenie filologiczne.

Jedną z sytuacji wymagających wykształcenia zarówno pedagogicznego i psychologicznego, jak i filologicznego, jest nauka języków obcych. - Gdy rodzice chcą wychować dziecko dwujęzycznie wskazane jest, by nauka odbywała się w naturalny sposób, dokładnie tak jak jest to z nauką mowy. Guwernantka mówi do dziecka tylko w języku obcym, uczy poprzez zabawę, bo dzieci nie lubią przymusu i siedzenia nad podręcznikiem – mówi Natalia Godlewska.

Agencje zatrudniające profesjonalne opiekunki gwarantują także dyskrecję. Opiekunki zobowiązane są do zachowania dla siebie informacji na temat rodziny, a przecież okazji ku ich poznaniu mają naprawdę sporo. - Niania spędza dużo czasu nie tylko z samym dzieckiem. Często towarzyszy podczas wakacji, wyjazdów i można powiedzieć staje się członkiem rodziny, bez którego po kilku latach współpracy często nie wyobrażają sobie życia – wyjaśnia Natalia Godlewska.

Zatrudnienie niani na pełen etat wciąż jednak postrzegane jest w Polsce jako zbędny luksus. Kosztuje ono około 2,5 tys. złotych, na co nie każdego stać. Jednak gdy babcia nie może lub nie chce zająć się wnukami lub jej po prostu brakuje, zawodowa opiekunka stanowi godną uwagi alternatywę.

Czytaj też: Guwernantka – zawód z przeszłością i przyszłością

O zasadach działania agencji oferującej usługi niań i korzyściach płynących z zatrudniania profesjonalnych opiekunek rozmawiamy z Natalią Godlewską, dyrektorem zarządzającym Baby&Care.

Na rynku przybywa profesjonalnych niań, które wypierają młode licealistki i studentki dorabiające po godzinach. Na czym polega ich przewaga w tym zawodzie?

Tylko w przypadku niań zawodowych, tzn. legalnie zatrudnionych i ubezpieczonych, rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci są pod dobrą, fachową opieką i nie narażają na ryzyko swoich pociech, ale także siebie, ponieważ zatrudnienie nielegalnie niani wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Zawodowe nianie to osoby, które mają ukończony kurs udzielania pierwszej pomocy dziecku, mają wiedzę medyczną i są w pełni przygotowane do opieki nad dzieckiem w każdym wieku. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że zostawiają swój najcenniejszy skarb w dobrych rękach i mogą spokojnie udać się do pracy, na zakupy, czy nawet na kolację we dwoje, bo warto dodać, że nianię można zatrudnić nie tylko na cały etat, ale także wynająć na godziny, gdy potrzebna jest doraźna opieka.

Co daje zatrudnienie takiej niani?

Ponieważ są to osoby posiadające odpowiednią wiedzę pedagogiczną i mające doświadczenie w pracy z maluchami, potrafią doskonale zająć się dzieckiem, rozpoznać jego potrzeby i na nie odpowiedzieć. Niania podchodzi do każdego dziecka indywidualnie, ma szansę dokładnie obserwować jego rozwój, poznawać zainteresowania, rozwijać talenty. Organizuje dziecku czas według potrzeb i oczekiwań rodziców, ale także według zainteresowań maluszka, które wbrew pozorom przejawia je już od małego.

Jako agencja Baby&Care prowadzimy dzienne raporty opieki, dlatego rodzice dokładnie wiedzą, co dziecko robiło podczas ich nieobecności. Jak spędziło czas, czego się nauczyło, jakie zrobiło postępy, a jakie miało trudności. Poczucie komfortu, bezpieczeństwa i pewności, że podczas nieobecności rodziców dziecko spędza czas owocnie, rozwojowo i jest w rękach profesjonalisty to największe plusy z zatrudnienia niani.

Jaką można mieć pewność, że niania, której powierzyliśmy dziecko, wywiąże się z zadania?

Każdy rodzic jest pełen obaw przed pozostawieniem swojego dziecka z bądź co bądź obcą początkowo osobą, dlatego właśnie warto wynająć nianię z profesjonalnej agencji, zatrudniającej tylko wykwalifikowany personel. Zawodowe opiekunki są gwarancją profesjonalizmu, wykonują swoje obowiązki nie tylko należycie, ale też z pasją, ponieważ kochają dzieci. Przeszły testy psychologiczne potwierdzające, że mają predyspozycje do pracy z maluchami i odpowiednie podejście do nich. Warto podkreślić, że są to osoby zorientowane na bycie nianią zawodową, nie jest to ich kolejna dorywcza praca, ale pasja, w którą wkładają wiele emocji. 

W Baby&Care cały czas monitorujemy współpracę niani z rodziną, prowadzimy wspomniane dzienne raporty opieki, więc rodzice wiedzą jak wyglądał dzień ich maluszka. Poza tym czuwamy, żeby w każdej sytuacji niania mogła się odnaleźć. Dzieci mają różne osobowości, przechodzą różne okresy, czasem trudne. Niania musi umieć odpowiednio podejść do danego dziecka, dlatego, gdy jest taka potrzeba przeprowadzamy szkolenia psychologiczne, konsultacje pedagogiczne, tak, aby jak najlepiej pomóc zarówno niani jak i całej rodzinie.

Takim namacalnym sprawdzianem i potwierdzeniem, że niania spełnia swoje zadanie jest zachowanie dziecka i jego widoczny rozwój. Jeśli maluszek jest zadowolony, radosny, lubi się bawić, a co więcej te zabawy są twórcze, widać, że dziecko nabywa nowych umiejętności, rodzice mogą mieć pewność, że dokonali właściwego wyboru.

Czy weryfikacja niani wymaga zainstalowania monitoringu? Instalowanie kamer nie zawsze jest akceptowane przez opiekunki, ale z drugiej strony wydaje się najprostszym sposobem na skontrolowanie ich.

Mamy wewnętrzny dział rekrutacji, do której przykładamy ogromną wagę, przeprowadzamy ją bardzo wnikliwie, by zatrudnić jak najlepszy personel. W związku z tym bierzemy pełną odpowiedzialność za naszą rekrutację i za naszych pracowników. W większości są to osoby, które pracują w Baby&Care od lat, wiemy, że są dobrymi fachowcami, mamy do nich pełne zaufania i nie stosujemy dodatkowych weryfikacji w postaci monitoringu.

Natomiast, jeśli jest taka sytuacja, że rodzina posiada w domu monitoring i korzysta z niego na co dzień, powinna nas o tym poinformować. Nie jest to problemem dla niani i z doświadczenia wiemy, że w żaden sposób nie wpływa na jakość jej pracy, ale jako agencja musimy mieć taką wiedzę, ponieważ nie może być sytuacji, że niania jest „podglądana”.

Jakie predyspozycje powinny spełniać osoby chcące pracować w agencji niań?

Podczas rekrutacji zwracamy uwagę, czy jest to osoba zorientowana na pracę z dzieckiem. Na pierwszym etapie wybieramy osoby, które mają psychologiczne i osobowościowe predyspozycje do opieki nad dziećmi. Za pomocą testów psychologicznych sprawdzamy, czy dana osoba posiada cechy charakteru niezbędne do pracy z maluchami, czy jest to osoba cierpliwa, empatyczna, wyrozumiała, przyjazna, czy kocha dzieci, jakie jest jej myślenie w sytuacjach trudnych, czy podejmuje bezpieczne decyzje. To jest taka podstawa, etap, który trzeba ukończyć na poziomie minimum 4,5 (nasza wewnętrzna ocena) i który daje przepustkę do opieki nad dziećmi w ogóle.

Liczy się też doświadczenie w pracy z maluchami – w przedszkolu, żłobku, czy innych grupach. Następnie rekrutujemy już pod konkretny poziom. Jeśli ma to być niania VIP, opiekunka językowa, czy guwernantka, poziom dodatkowych umiejętności, znajomości różnych języków obcych, jest wyższy. Szczególnie ważne jest tu także odpowiednie wykształcenie – pedagogiczne, psychologiczne, filologiczne. Wszystkie zrekrutowane przez nas  nianie przechodzą kurs udzielania pierwszej pomocy dzieciom, otrzymują odpowiedni certyfikat jako dowód, że w razie nagłej potrzeby będą mogły odpowiednio udzielić dziecku pomocy przedmedycznej.

Jak dużą rolę pełni niania w życiu rodzinnym pracodawcy? Często słyszy się o opiekunkach, które na przykład pojawiają się w przedszkolu zamiast mamy i babci i oglądają przedstawienie jako członkowie rodziny.

Niania pełni bardzo ważną funkcję w życiu całej rodziny, zwłaszcza, kiedy zajmuje się dzieckiem pełnoetatowo. Spędza dużo czasu nie tylko z samym dzieckiem. Często towarzyszy podczas wakacji, wyjazdów i można powiedzieć staje się członkiem rodziny, bez którego po kilku latach współpracy często nie wyobrażają sobie życia. Ponieważ niania uczestniczy czynnie w życiu rodziny, podpisuje klauzulę poufności, tzn. deklaruje dyskrecję i zachowanie informacji odnośnie życia rodziny dla siebie.

Dobre, przyjazne relacje są wymagane, ale ważne jest jednak, żeby zachować ciągle profesjonalizm, żeby poziom zaangażowania był w pewnym stopniu ograniczony. Podczas szkoleń naszych niań przekazujemy taką informację, uczulamy, żeby ten kontakt był jak najlepszy, ale żeby ciągle był  ten profesjonalizm i widoczny podział na role.

Jak to wszystko ma się do mody na zatrudnianie guwernantek? W ostatnim czasie rodzice oczekują od opiekunek umiejętności pedagogicznych i lingwistycznych, znajomości zasad savoir - vivre i predyspozycji do nauczania muzyki oraz plastyki. Czy podobne wymagania mają wobec niań z agencji?

Rodzice coraz częściej są świadomi różnych możliwości. Dzieci bardzo szybko się uczą, są elastyczne i rodzice chcą przekazać im wiele umiejętności jak najwcześniej, bo wiedzą, że ułatwi to maluchowi jego start w późniejsze dorosłe życie. Chcą rozwijać zainteresowania swoich pociech i ich talenty, a doskonałym wyborem jest właśnie guwernantka. Poświęca dziecku potrzebną ilość czasu, podchodzi do niego indywidualnie, przekazuje wiedzę w umiejętny sposób. W przypadku np. języków obcych, gdy rodzice chcą wychować dziecko dwujęzycznie wskazane jest, by nauka odbywała się w naturalny sposób, dokładnie tak jak jest to z nauką mowy. Guwernantka mówi do dziecka tylko w języku obcym, uczy poprzez zabawę, bo dzieci nie lubią przymusu i siedzenia nad podręcznikiem. Rodzice dostrzegają te zalety i chcą z nich korzystać.

Jakim zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach profesjonalne opiekunki? Wydaje się, że coraz częściej zamiast przypadkowych opiekunek zatrudnia się wyszkolone nianie.

Rzeczywiście ta świadomość jest coraz większa. Co bardzo cieszy, ponieważ polski rynek jest wciąż w dużej mierze nieucywilizowany i wielu rodziców tylko z braku wiedzy i braku znajomości zagrożeń wynajmuje nielegalne nianie, które często nie maja predyspozycji do opieki nad maleństwem. Nie znają zasad udzielania pierwszej pomocy dzieciom, nie mają wykształcenia pedagogicznego. Na szczęście z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost zainteresowania usługą zawodowych niań. Mamy nadzieję, że świadomość różnicy pomiędzy przypadkową nianią a zawodową opiekunką z agencji będzie coraz większa.

Ile dzisiaj kosztują usługi profesjonalnych niań?

Koszt zależy od pakietu, czyli wymiaru godzin oraz zakresu obowiązków niani. Ceny kształtują się od kilkuset zł za 12- godzinny pakiet opieki, do ok. 2500 tys. za pełen etat niani standardowej. Jeśli ma to być opiekunka językowa, guwernantka ze specjalnymi umiejętnościami lub specjalista do opieki nad noworodkiem, te ceny są odpowiednio wyższe. Jest też możliwość zatrudnienia niani całodobowej, z zamieszkaniem u rodziny. Wtedy cena określana jest indywidualnie.

Dziękujemy za rozmowę.

MM

Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?

Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus

 • Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?
 • Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?
 • Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?
 • Niania z agencji – konieczność czy zbędny luksus?
 • Pt., 21-06-2013 eliza
  Ten tekst, to wierutna bzdura ,mająca na celu udowodnienie ,ze nianie pracujące na umowę są cudowne-a te "na czarno" to zło wcielone. Prawda jest taka, ze oferty pracy sa-oczywiście -tylko że ze stawką godzinową od 5 zł!!! Od tej "zawrotnej " kwoty niania musi sama opłacać podatek- co w efekcie daje jej 4 zł z groszami. Nawet przy wyższych stawkach ,podatek jest opłcany z pensji niani więc c iężko zarobic minimalną pensję.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 21-06-2013 operator
  Popieram w 100% ten tekst to bzdura.Niania legalna to jest OK a nielegalna to Be!!!!!Kto będzie pracował za mniej niż 5,00 zł . Ale podatki trzeba PŁACIĆ . Niech placi je rostowski i jego spólka a od niań wypierdalać .Normalnie !!!jak masz problemy rostowski to możemy pomóc .
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 22-06-2013 Gość
  operator (Pt., 21-06-2013) napisał:

  Popieram w 100% ten tekst to bzdura.Niania legalna to jest OK a nielegalna to Be!!!!!Kto będzie pracował za mniej niż 5,00 zł . Ale podatki trzeba PŁACIĆ . Niech placi je rostowski i jego spólka a od niań wypierdalać .Normalnie !!!jak masz problemy rostowski to możemy pomóc .
  wygląda na to, że Ty też masz problemy. z samym sobą.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 01-07-2013 komar
  mozna znalezc odpowidzialna nianie tylko trzeba sie rozejrzec nam pomaga ja kamery w mieszkaniu.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 24-07-2013 Gość
  Pracuje od 7 lat w Stanach jako niania. To zalezy wszystko od osoby. Jakie ma cechy charakteru,osobowosc. Widuje wile nian ktore zatrudnione sa przez agencje. Smutne jest jak traktuja dzieci tak jakby nienawidzily swojej pracy. Znam Kobiete ktora zostala zatrudnione przez rodzina jako niania ( wczesniej tam sprzatala). Piekne jest jak on a kocha I Dba o ta dziewczynke. :). Pozdrawiam.
  Odpowiedz Zgłoś