Nowy trend: mikro-apartamenty

41 Komentarzy
28 Zdjęć
Czwartek, 22-11-2012

Mimo powstawania osiedli na terenach pod większymi miastami, liczba osób marzących o mieszkaniu w centrum metropolii nie maleje. Bliskość pracy, centrów rozrywki czy znajomych powoduje, że lokalizacje w konkretnych dzielnicach są niezwykle cenne. Ich powierzchnia nie jest jednak nieskończona.

Miasta stają się coraz bardziej przepełnione, urbaniści i architekci stają więc przed nowymi zadaniami. Wytycza je im nowy trend, zapoczątkowany przez burmistrza Nowego Jorku, Michaela Bloomberga: budowa mikro-apartamentów. Co zaskakujące, dużo mniejszych niż polskie kawalerki.

Niedobór mieszkań nie dotyczy tylko Chin, które są przypadkiem wręcz ekstremalnym, ale istnieje także na nowojorskim Manhattanie, w San Francisco czy w Londynie. Mikro-apartamenty są tak samo globalnym trendem, jak globalny jest kryzys mieszkaniowy. Na władzach wymusza to zmianę przepisów, pozwalających na budowę mniejszych mieszkań.

W Nowym Jorku apartamenty miały dotychczas od około 40 metrów kwadratowych wzwyż. Nowo powstające mieszkania na Manhattanie będą miały jedynie ok. 30. W San Francisco trwają dążenia do budowy mikro-apartamentów o powierzchni ok. 22 metrów kwadratowych. Z kolei w Londynie lokal mniejszy niż 10 mkw został wystawiony na sprzedaż za 145 tys. dolarów. Ze względu na bliskość domu towarowego Harrods i kolejkę chętnych jego cenę podniesiono do 500 tys.

Sławny na cały świat stał się mikro-apartament w Warszawie, znany szerzej jako Dom Kereta, mający od strony ulicy 152 cm szerokości, od strony podwórka jedynie 92 cm, a długości – zaledwie 12 metrów. Trend, który dotarł do Polski, nie skończył się na tym projekcie.

We Wrocławiu pojawiły się plany wybudowania w byłym Hotelu Asystenta Uniwersytetu Wrocławskiego 170 kawalerek, spośród których najmniejsze miałyby zaledwie 12 mkw i kosztowałyby ok. 90 tys. zł.

Niektórzy uważają, że mieszkanie na tak małych powierzchniach jest nie do przyjęcia. Architekci tymczasem pracują nad rozwiązaniami, które ułatwiłyby użytkowaniem w mikro-apartamentach, np. nad przesuwającymi się ścianami czy stołem „wyciąganym” z podłogi.

Producenci mebli tworzą z kolei miniaturowe wersje komód i szaf. W przypadku takich mini-kawalerek słuszne są z pewnością meble na wymiar. Pozostaje pytanie, czy są w stanie zrobić takie meble, które zmieściłyby się w mikro-apartamencie i dałoby się w nich schować coś więcej niż rzeczy zabrane z domu rodzinnego?

MM

 • Pn., 19-11-2012 GgGapNi
  Fajny pomysł na etap życia studenckiego
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 19-11-2012 jartooo
  Ciekawa sprawa, to wychodzi na to że większość polaków mieszka w"apartamentach"
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 19-11-2012 Gość
  klaustrofobiczny koszmar. Jako studentka mieszkalam sama w ok.60 m2 i to bylo najmniejsze mieszkanie w moim zyciu, obecnie nie wyobrazam sobie przestrzeni zyciowej mniejszej niz 200m2
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 19-11-2012 lola
  i ty studiowalas?1..., ciekawe co, bos glupia jak but. 200 m..a jeszcze nie tak dawno chodzilas s..c za stodole, no popatrz jaka pani z ciebie.Ciekawe czy sprzatasz te apartamenta?.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Gość
  jartooo (Pn., 19-11-2012) napisał:

  Ciekawa sprawa, to wychodzi na to że większość polaków mieszka w"apartamentach"


  hahaha otóż to, za oceanem nawet nie wyobrażają sobie, że ktoś może mieszkać na 20 m2 :D a jeśli już to wieje ekscentryzmem
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 alma
  Mieszkania dla ludzi, którzy nie posiadają książek
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 czarna kawa
  wychodzi na to, że olacy są prekursorami najnowoczesniejszego obecnie trendu już od dawna....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  ...dla niewolników , wystarczą trumny ...bedzie taniej sk ....m
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  beznadzieja,
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-11-2012 Gość
  cos jak kontenery dla niewolnikow, lozko, kuchenka kibel, nic wiecej no bo co robolowi
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5