Nowy trend: Weterynaria holistyczna, czyli zdrowy umysł i ciało

1 Komentarz
13 Zdjęć
Poniedziałek, 15-10-2012

Patrząc na pogodę za oknem, można śmiało powiedzieć, że sezon na przeziębienia został rozpoczęty. W profilaktyce świetnie sprawdza się m.in. żurawina. Jak się okazuje, jest zdrowym elementem nie tylko ludzkiej diety, ale także składnikiem... karmy dla zwierząt. I to nie byle jakiej karmy, lecz holistycznej, należącej do karm super premium. Choć jej ceny do niskich nie należą, troskliwi właściciele czworonogów wiedzą, że zdrowie pupili jest warte ich uwagi i kosztów.

Karmy holistyczne powstają z naturalnych składników, pochodzących z upraw organicznych i przetwarzanych bez wcześniejszego przechowywania. Wymienia się wśród nich m.in. siemię lniane, kaszę jaglaną, żurawinę, cykorię, algi morskie, warzywa czy jaja. Są one źródłem np. lecytyny i cynku (siemię lniane) czy białka roślinnego (kasza jaglana). Za wysokiej jakości zawartością karm idzie ochrona przed zmianami patologicznymi i stanami niedoborowymi.

Źródłem popularności karm holistycznych jest szeroko rozumiana weterynaria holistyczna. Nie jest jednoznacznie zdefiniowana, budzi kontrowersje wśród samych weterynarzy, którzy mylą ją z medycyną niekonwencjonalną. W rzeczywistości jej celem jest kompleksowa opieka nad zwierzęciem. Z tego powodu pod lupę bierze się nie tylko ogólny stan zdrowia, ale też właśnie pełnowartościowe pożywienie, higienę, środowisko życia zwierzęcia, a także jego relacje z właścicielem.

W ramach diagnozowania zwierzaka, np. podczas regularnych kontroli, oceniane są zarówno potrzeby fizyczne, jak i duchowe. - Weterynarz holistyczny większą uwagę zwróci na stan psychiczny zwierzęcia. Emocje, takie jak strach, stres czy depresja mogą mieć istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie - mówi w wywiadzie dla sheknows.com dr Doug Kramer z Los Angeles. Podobnie jak badanie, tak i kompleksowy plan leczenia obejmuje i umysł i ciało.

Weterynaria holistyczna nie odrzuca oczywiście zabiegów chirurgicznych, jeżeli są one konieczne. Jednak w ramach leczenia komplementarnego stosuje się też suplementy, zioła, leki homeopatyczne, dobiera się dietę, stosowane są także fizykoterapia i akupunktura.

Pierwszym krokiem, jeżeli idzie o objęcie swojego pupila opieką holistyczną, jest oczywiście dostosowanie diety. Karmy holistyczne dostępne są m.in. TU i TU

MM

  • Pn., 15-10-2012 Piesek
    Moze ludzie nauczą się przy okazji, o siebie zadbac.
    Odpowiedz Zgłoś