Prace Andy'ego Warhola w Krakowie

5 Komentarzy
6 Zdjęć
Poniedziałek, 10-12-2012

Tego w Polsce jeszcze nie było. Prace znanego na całym świecie Andy'ego Warhola ze zbiorów Zoya Museum w Modrej na Słowacji, zaprezentowane zostaną w naszym kraju. Dzieła będzie można oglądać od 11 grudnia do 10 lutego w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

W krakowskiej galerii zaprezentowanych będzie 60 serigrafii i 3 rysunki, stanowiące przekrój twórczości Warhola. Pokażą one typowe dla niego kontrasty, a także jego środkowoeuropejskie korzenie. - W Galerii MCK pokażemy Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę balansującego między sacrum a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją - zapowiadają organizatorzy.

Poza pracami Warhola, artystę przedstawią także archiwalne fotografie, czasopisma oraz książki. Na wystawie nie zabraknie z pewnością dzieł odwołujących się do kultury popularnej, które dały artyście międzynarodową sławę. Wykorzystane będą ponadto QR-cody, ukrywające słowa Andy'ego Warhola. Wystawie towarzyszyć będzie również kilka spotkań podczas których znawcy sztuki przedstawią sylwetkę artysty-celebryty czy też poprowadzą warsztaty graficzne.

Andy'ego Warhola w pracy inspirowały m.in. Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy czy butelki coca-coli. Jego dzieła wyceniane są na dziesiątki milionów dolarów. Największy miłośnik jego sztuki, Jose Mugrabi z Izraela , w maju tego roku za pracę „Podwójny Elvis” zapłacił przeszło 37 mln dolarów.

Andy Warhol. Konteksty
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
11 grudnia 2012 – 10 lutego 2013
Bilety: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy, 10 zł rodzinny

MM

 • Pn., 10-12-2012 Gość
  Wystawa dla niedzielnych kulturalnych.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 10-12-2012 Gość
  Gość (Pn., 10-12-2012) napisał:

  Wystawa dla niedzielnych kulturalnych.


  No wiesz chyba to dobry pomysł ...a zupę można zjeść a puszkę zostawić i zrobić pojemnik na pędzle o ołówki
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 11-12-2012 Gość
  tytuł nie trafiony bo wlasnie ze bylo, było. Jakies 12 lat temu byłam na wystawie prac Warhola w Krakowie. Wiec zanim cos napiszecie to doczytajcie :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 13-12-2012 pic
  A Ty co polecasz? :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 20-12-2012 Gość
  a mozna bedzie robic zdjecia?
  Odpowiedz Zgłoś