Prawna bitwa o wrak Titanica

15 Komentarzy
1 Zdjęcie
Czwartek, 12-11-2009

Prawna bitwa o wrak Titanica

Od pewnego czasu toczy się spór o to, kto zostanie właścicielem zatoniętego wraku oceanicznego liniowca Titanica. A jest się o co bić. Artefakty, które znaleziono na zatoniętym statku, mogą być warte około 100 milionów dolarów.

Prawnym właścicielem istniejących zbiorów ze statku chciałaby zostać firma RMS Titanic, która już wielokrotnie organizowała zejścia na pokład wraku. Jeżeli tak się stanie, to zbiory można byłoby sprzedać do muzeum, co pozwoliłoby na pokrycie kosztów związanych z ocaleniem statku. Departament stanu USA i The National Oceanic and Atmospheric Administration w Waszyngtonie chciałyby ograniczyć prawa posiadania i zatrzymać zbiór w całości. Oceanograf Robert Ballard jest zaniepokojony ewentualnym przyspieszeniem zniszczenia się wraku, spowodowanym przez powtórne wyprawy i operacje nurkowe. Zdaniem The National Oceanic and Atmospheric Administration konstrukcja może rozpaść się w ciągu następnych 50 lat.

ML

 • Czw., 12-11-2009 gość
  Ja uważam, że powinni wydobyć ten wrak, ponieważ, byłoby bardzo fajne muzeum ale też już dawno sie zastanawiałąm czego kiedys tego nie zrobili .. no i plusem może minmalbym ze chociaż troche obniżyłby sie poziom wody ;p
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 13-11-2009 Józio Szwejk
  Nie ma takiego słowa ' zatonięty'. Jest zatopiony. Wrak nie może się zniszczyć, a co najwyżej ulec zniszczeniu. Artefakty to są w grach rpg proszę Państwa.

  Mam w związku z powyższym jedno pytanie - czy ten artykuł pisał dziennikarz, czy też bot? A może mamy do czynienia z pośpiesznym tłumaczeniem krótkiej notki z zagranicy?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 13-11-2009 gość
  Artefakt – wytwór ręki ludzkiej: każdy przedmiot wykonany lub zmodyfikowany przez człowieka, a następnie odkryty w wyniku badań archeologicznych.

  co za problem?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 17-01-2010 gość
  dziwie się że ktoś może o titaniku tyle wiedzieć
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 07-02-2010 Denis123
  Titanic powinien pozostac na dnie.
  Niech spoczywa
  Odpowiedz Zgłoś
1 2