Prestiżowa lokalizacja. Najdroższe miasta w Polsce.

5 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 31-01-2012

Media donoszą o spadku cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Są jednak miasta i dzielnice, gdzie za własne cztery kąty nadal trzeba zapłacić imponującą sumę. Najdroższe są oczywiście centra miast, gdzie ze względu na brak wolnych gruntów buduje się mało i w najwyższym standardzie. Za mieszkanie położone w śródmieściu lub w zabytkowej części miasta zapłacimy najwięcej.

Na znaczeniu zyskują atrakcyjnie położone dzielnice dużych miast. Na ich wartość wpływ mają przede wszystkim obecność terenów zielonych, infrastruktura, szczególny „klimat” i architektura miejsca. Najdroższe dzielnice znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Do ekskluzywnego grona należy również znacznie mniejszy, ale równie drogi Sopot.

Najwyższa stawka za metr kwadratowy powierzchni nowego mieszkania wynosiła pod koniec ubiegłego roku w Warszawie 43 tysiące złotych. W Krakowie za mieszkaniowy luksus trzeba było zapłacić prawie 30 tysięcy złotych za metr kwadratowy. We Wrocławiu – 21 tysięcy.

W stolicy najbardziej liczą się Śródmieście, Mokotów, Ochota, Żoliborz i Wilanów. Średnia cena w tych dzielnicach to od 8 200 zł do 14 000 zł za metr kwadratowy. Apartament w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki to luksus, za który trzeba zapłacić nawet 43 tysiące złotych. Mimo wysokich cen, mieszkania w centrum miasta nadal całkiem dobrze się sprzedają. Prestiżowa lokalizacja, dobra komunikacja, obecność największych instytucji i firm oraz łatwy dostęp do restauracji, teatrów, kin i klubów są w cenie. Modna Ochota, Mokotów, Żoliborz i Wilanów mocno się rozbudowują, przyciągając zamożnych lokatorów. Ceny porównywalne są tu do tych w Śródmieściu. Płacimy za większy spokój, ciszę i okoliczne tereny zielone.

W Krakowie najdroższe jest Stare Miasto i Krowodrza – od 8 000 zł do 14 000 zł za metr kwadratowy. W sercu Krakowa stawianie nowych budynków jest mocno ograniczone, ceny idą więc w górę. Luksusowe i klimatyczne apartamenty interesują najzamożniejszych klientów, również obcokrajowców, którzy są w stanie dużo zapłacić, by być sąsiadem wawelskiego smoka i mieszkać w sąsiedztwie słynącego z nocnego, klubowego życia Rynku.

Nieco taniej jest w najdroższych dzielnicach Wrocławia. Najbardziej liczą się Stare Miasto i Krzyki – metr kwadratowy kosztuje tu od 6 500 zł do 8 600 zł. Ceny mieszkań na Krzykach – gdzie buduje się najwięcej - przewyższają swoją wartością nieruchomości Śródmieścia.

W Sopocie najbogatsi i najbardziej wybredni wybierają Sopot Dolny, Sopot Górny, Wyścigi i Centrum. Średnia cena metra kwadratowego kształtuje się tam w okolicach 10 000 zł. Sopot to chyba najbardziej klimatyczne miasto prestiżowej czołówki. Popularny kurort ściąga tłumy. Mimo że niewielki, bez kłopotu konkuruje cenowo z wielkimi metropoliami. Najbardziej luksusowe apartamenty kosztują tu 14 tysięcy za metr kwadratowy. W Sopocie dominuje rynek wtóry, znacznie atrakcyjniejszy niż pierwotny.

Źródło danych: Rynekpierwotny.com
Zdjęcia: SXC

AW

 • Wt., 31-01-2012 Gość
  Pozdrawiam z pięknego Żoliborza :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 31-01-2012 xxoo
  Pozdrawiam z mniej fajnego Śródmieścia. mimo widoku na PKiN nie polecam nikomu tej dzielnicy. hałas straszny! -,-
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 31-01-2012 Gość
  Najlepiej się mieszka na Kabatach. Jest las, ale i sklepów nie brakuje. nie ma korków i jest metro. Dla mnie to najlepsza dzielnica Warszawy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-02-2012 Gość
  W każdym mieście jest śródmieście. ŁKS SP
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-02-2012 xxoo
  ''W każdym mieście jest śródmieście. ŁKS SP ''
  Moja wypowiedź nawiązywała do wypowiedzi 1. Żoliborz chyba jest tylko w Warszawie, także pisząc o Śródmieściu miałam na myśli te warszawskie ;)
  Odpowiedz Zgłoś