Prestiżowe szkoły wojskowe cz.1

2 Komentarze
16 Zdjęć
Piątek, 17-08-2012

Uczniowie akademii wojskowych swoją karierę zaczynają jeszcze w trakcie studiów. Takie szkoły prócz wiedzy teoretycznej główny nacisk kładą na umiejętności praktyczne, które można wykorzystać w najbardziej ekstremalnych warunkach podczas czynnej służby. Nie wszyscy wyjeżdżają na misje i akcje zbrojne. Część absolwentów pracuje w administracji rządowej, inni zostają naukowcami, astronautami. Zdarzają się nawet przywódcy krajów i nobliści. Proces rekrutacyjny na uczelnie jest dosyć skomplikowany. Aby stać się ich uczniem nie wystarczą dobrze zdana matura i nienaganna kondycja fizyczna. Trzeba zostać poleconym i zatwierdzonym przez polityków, zaliczyć dodatkowe egzaminy czy testy. Obcokrajowcy także mogą próbować swoich sił, ale nie na własną rękę. W Polsce to wojsko, w ramach międzynarodowych umów o współpracy i wymianie, wysyła oficerów na studia zagraniczne oraz kursy. Najwięcej naszych żołnierzy wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz Niemiec.

Oto pierwsze pięć najbardziej prestiżowych szkół wojskowych na świecie.

United States Military Academy, West Point, Nowy Jork, USA / http://www.westpoint.edu
Studenci USMA muszą uzyskać aprobatę i nominację od kongresmana. Także ci spoza USA. Uczelnia kształci najlepszych specjalistów w kraju. Muszą wykazać się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale cechami przywódczymi oraz predyspozycjami fizycznymi. W szkole nie ma czesnego. Warunkiem nauki w West Point jest rozpoczęcie służby tuż pod zakończeniu ostatniego semestru. Akademia uważana jest za elitarną: kształciło się tu dwóch były prezydentów, wielu generałów. Do tej pory 74 absolwentów uhonorowano amerykańskim odznaczeniem Medal of Honor.

United States Naval Academy w Annapolis, Maryland, USA / http://www.usna.edu
Aby się tu dostać potrzebne jest także poparcie członka Kongresu. Szkoła działa od 1845 roku. Co roku studentami zostaje tu 1,3 tys. osób, ale tylko niecały tysiąc kończy naukę. W zamian za brak czesnego, absolwenci są zobowiązani aby służyć w oddziale wojskowym przez co najmniej pięć lat od uzyskaniu stopnia naukowego. Studiowało tu m.in. ponad 50 astronautów, 46 naukowców, prezydent, dwóch laureatów Nagrody Nobla.

Royal Air Force College Cranwell, Sleaford, Wielka Brytania / http://www.raf.mod.uk
Szkoła została założona jako centrum szkolenia marynarki wojennej lotnictwa podczas I wojny światowej. Do jej absolwentów można zaliczyć np. księcia Williama, księcia Karola oraz asów światowego lotnictwa.

Royal Military Academy Sandhurst, Camberley, Wielka Brytania / http://www.army.mod.uk
Sandhurst szkoli oficerów zarówno dla armii brytyjskiej jak i innych na całym świecie. Szkoła istnieje od  1802 roku. Uczelnia nie jest uniwersytetem, więc nie może nadawać stopni naukowych. Uczniowie przechodzą  bardzo rygorystyczny program szkoleniowy. Kształcili się tu książęta (m.in. książę Harry), szejkowie, a nawet pisarz Ian Fleming.

The Special Military School of Saint-Cyr, Coetquidan, Francja / http://www.st-cyr.terre.defense.gouv.fr/
Akademia została założona w 1803 roku przez Napoleona Bonaparte. Absolwenci walczyli niemal w każdym konflikcie europejskim i światowym, zaczynając od wojen napoleońskich. Do najbardziej znanych absolwentów należy francuski prezydent Charles de Gaulle.

EM

 • Pt., 17-08-2012 bogo
  No , cóz po prostu elita., ale nasi i tak najlepsi.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-08-2012 gosc
  bogo (Pt., 17-08-2012) napisał:

  No , cóz po prostu elita., ale nasi i tak najlepsi.

  Tak co powstanie to kleska, co wojna to wygrana!
  Odpowiedz Zgłoś