Prestiżowe szkoły wojskowe cz.2

1 Komentarz
5 Zdjęć
Niedziela, 19-08-2012

Uczniowie akademii wojskowych swoją karierę zaczynają jeszcze w trakcie studiów. Takie szkoły prócz wiedzy teoretycznej główny nacisk kładą na umiejętności praktyczne, które można wykorzystać w najbardziej ekstremalnych warunkach podczas czynnej służby. Nie wszyscy wyjeżdżają na misje i akcje zbrojne. Część absolwentów pracuje w administracji rządowej, inni zostają naukowcami, astronautami. Zdarzają się nawet przywódcy krajów i nobliści. Proces rekrutacyjny na uczelnie jest dosyć skomplikowany. Aby stać się ich uczniem nie wystarczą dobrze zdana matura i nienaganna kondycja fizyczna. Trzeba zostać poleconym i zatwierdzonym przez polityków, zaliczyć dodatkowe egzaminy czy testy. Obcokrajowcy także mogą próbować swoich w niektórych szkołach sił, ale zazwyczaj nie mogą tego zrobić samodzielnie. W Polsce to wojsko, w ramach międzynarodowych umów o współpracy i wymianie, wysyła oficerów na studia zagraniczne oraz kursy. Najwięcej naszych żołnierzy wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz Niemiec.

Oto kolejne pięć najbardziej prestiżowych szkół wojskowych na świecie.

PLA National Defense University, Pekin, Chiny
Chiński odpowiednik amerykańskiej akademii West Point. Najlepsza uczelnia w kraju z siedzibą w Pekinie. Szkoła powstała w 1985 roku poprzez połączenie kilku istniejących już akademii wojskowych. Szkoli wyższą kadrę oficerską i naukowców, z których część kształci się równolegle w Wojskowej Akademii Nauk.

Wojskowa Akademia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Moskwa, Rosja
Założona w 1936 roku przez Leonida Goworowa. To miejsce kształcenia najlepszych i najzdolniejszych oficerów sił zbrojnych. Jest trampoliną do karier w rosyjskiej armii.  Aby się tu dostać wymagane jest doświadczenie wojskowe, minimalna ranga pułkownika oraz wiek powyżej 30 lat.

Akademia Obrony Narodowej, Yokosuka, Japonia / http://www.mod.go.jp
Utworzony w 1953 roku. Można tu studiować i odbywać szkolenia wojskowe. Absolwenci to przyszli oficerowie Japońskich Sił Samoobrony. Podczas nauki uczniowie otrzymują wynagrodzenie. Co roku studiuje tu prawie 2 tys. osób, także spoza Japonii. Każdy student obowiązkowo przechodzi kurs języka angielskiego oraz wybranego drugiego języka obcego.

South African Military Academy, Thaba Tswana, RPA / http://www.army.mil.za
Szkoła uczy na wzór amerykańskich akademii militarnych. Została założona w 1950 roku  aby kształcić rekrutów, oficerów i kadetów narodowych sił zbrojnych. Siedziba mieści się wśród górzystego terenu nieopodal zatoki Sladanha Bay. 300 studentów (kobiety i mężczyźni) studiuje pod okiem 48 profesorów. Absolwenci uzyskują stopień licencjata z nauk wojskowych albo przyrodniczych.

Hellenic Military Academy, Vari, Grecja / http://www.sse.gr
Dzisiejsi uczniowie to wprawdzie nie Spartanie, ale otrzymują oni wciąż solidne wykształcenie, aby potem kontynuować karierę w greckiej armii. Szkoła została założona w 1828 roku. Jej absolwenci walczyli w wielu ważnych konfliktach na całym świecie. Uczelnia przygotowuje do zawodu także naukowców oraz inżynierów.

EM

  • Niedz., 19-08-2012 Gość
    Ah. Żeby ludzie łatwiej uczyli się zabijać...
    Cały ten patriotyzm, i militaryzm jest jedną z atawistycznych objawów zezwierzęcenia człowieka.
    Odpowiedz Zgłoś