Przewodnik konesera: alkohol w różnych częściach świata

0 Komentarzy
5 Zdjęć
Niedziela, 28-10-2012

Podróże to nie tylko atrakcje turystyczne,  ale także bratanie się z tubylcami oraz poznawanie ich nawyków, także tych związanych z kulturą pica alkoholu. Narodowe trunki trzeba także umieć spożywać. A tego najlepiej nauczyć się od mieszkańców.

Oto 5 państwa, ich narodowe alkohole oraz zasady ich spożywania, które warto znać.

Wielka Brytania

Nie ma wielu narodów, które są aż tak zżyte z pubami i spędzaniem w nich czasu. Co robić, kiedy pogoda notorycznie nie dopisuje? Jeśli pijesz z Brytyjczykami musisz nastawić się na to, że trzeba będzie postawić całej ich grupie kolejkę. W końcu oni też się zrewanżują. Miganie się od kupna kolejki to jedna z najgorszych gaf, jakie można zrobić. Nie krytykuj ich także za picie ciepłego piwa.

Korea Południowa

Kraj obfituje w kulturowe nakazy i zakazy, a dotyczy to także barów. Narodowy trunek to soju, produkowany na bazie ryżu, ziemniaków, pszenicy, jęczmienia lub batatów albo tapioki. Zawiera do 45 proc. alkoholu. Smakuje podobnie jak wódka. Jeśli siedzisz przy stole z osobami starszymi, najpierw napełnij ich kieliszki a swój podczas toastu trzymaj najniższej. Ten, kto zaprasza, zobligowany jest także zapłacić. Kosztami można się także podzielić, zwłaszcza, że zazwyczaj nie kończy się na jednym szocie.

Hiszpania

Podczas wizyty w lokalnym barze lub tawernie trzeba uważać na słowa, jeśli nie chce się zostać z rachunkiem sam na sam. Hiszpańskie "te invito" oznacza "kupuję", a nie "zapraszam do przyłączenia się". Jeśli masz akurat urodziny, nie licz na darmowe drinki. To solenizant płaci za wszystkich.

Australia

Liczy się tylko piwo zimne. Jeśli zatem proponujesz Australijczykowi złoty trunek, musi on być wręcz lodowaty. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w pubie, obowiązują rundki - czyli kolejki. Nie próbuj wywinąć się od postawienia towarzyszom drinka. Nie kupuj też tańszych zamienników.

Afryka Południowa

Pije się tu dobre piwo i lokalne wino. To ostatnie koniecznie musi pochodzić z regionu - oczywiście jeśli nie chcesz popełnić faux pas. Przy odrobinie szczęścia, możesz załapać się na uczestnictwo w tradycyjnej ceremonii picia piwa. Kobiety, mimo że trunek przygotowują, mogą spróbować go jako ostatnie. Piwo powstaje z ziaren sorgo. Jest nie nieprzezroczyste, wygląda jak różowawy napar. Ma gorzki smak i niską zawartość alkoholu. Duże naczynie z napojem przekazywane jest z ręki do ręki, siedzącym w kółku osobom.

EM