Przewodnik konesera: kawior

6 Komentarzy
12 Zdjęć
Poniedziałek, 02-07-2012

Kawior to ikra ryb zazwyczaj podawana jako przystawka lub przekąska. Znany jest od czasów starożytnych. Już perska szlachta jako pierwsza miała do niego słabość. Następnymi miłośnikami byli Grecy, a kolejnymi rosyjscy carowej, którzy kawiorem zajadali się pasjami. Uwielbiali ten zwłaszcza lekko solony (malossol). Słowo kawior kojarzy się głównie z Rosją i wręcz jej symbolem narodowym, jednak mimo że ma międzynarodowe znaczenie, pochodzi prawdopodobnie z Turcji od  ''havyar".

Kawior ma potwierdzone właściwości lecznicze, wykorzystuje się też go w kosmetyce. Persowie  prasowali go w sztyft i używali po to aby dodał im energii oraz wzmocnił odporność. W XIX wieku odkryto natomiast, że wzmacnia popęd seksualny, działając jak stymulujący afrodyzjak.

Wyróżniamy 4 odmiany kawioru czarny (z ryb jesiotrowatych), czerwony (z ryb łososiowatych), złocisty (z pstrągów) oraz imitacje kawioru. Samych gatunków jesiotrów jest około 24 m.in. w Rosji (od Syberii do Wołgi i Morza Kaspijskiego), Iranie i Rumunii. Jednak tylko 4 dostarczają kawior: bieługa, siewruga, sterlet, jesiotr zachodni. Najbardziej poszukiwana ikrą ze względu na jej wysoką jakość pochodzi z  Morza Kaspijskiego.

Jesiotry żyjące w naturalnym środowisku są bardziej płodne. Po złowieniu ryb ich jaja są usuwane i ostrożnie przesiewane przez drobne sito. Robi się tak po to aby oddzielić je od tkanki tłuszczowej i błony. Następnie kawior się soli. To konserwuj i wzmacnia smak. Przez kilka następnych tygodni jaja pozostają w solance. Są jeszcze 2 inne metody przetwarzania. Pasteryzacja, podczas której ikra jest częściowo gotowana, dzięki czemu ma dłuższy okres trwałości. Prasowanie polegające na lekkim zgniataniu ikry po procesie przesiewania i solenia. Taki kawior konsystencją przypomina wtedy dżem.

Kawior dzieli się na 2 klasy. 1 klasa składa się z nienaruszonych jaj a 2 klasa z 50 proc. jaj rozbitych bądź miękkich. Luksusowy przysmak zawiera ok. 52 proc. wody, 28 proc. białka, 16 proc. tłuszczu, 1,5 proc. cukru, 1 proc. witamin. Zazwyczaj podaje się go z tostami i masłem lub blinami.

EM

 • Pn., 02-07-2012 misia
  Już wszysko wiem będę delektowac sie świadomie .
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 04-07-2012 Gość
  kawior ,jakikolwiek , to dla mnie obrzydliwe żelowe kulki o rybim smaku . silnie schłodzony ma mniej intensywny smak
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 12-07-2012 Gość
  nie wszyscy są koneserami ot, co.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 14-07-2012 Gość
  podkreśla smak -dodaje sznytu
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 15-07-2012 Gość
  mam krem z kawiorem.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 15-07-2012 Gość
  WYczerpujący przewodnik1
  Odpowiedz Zgłoś