Spadkobiercy Bogarta pozywają Burberry

2 Komentarze
12 Zdjęć
Poniedziałek, 14-05-2012

To jedna z najsłynniejszych scen w światowej kinematografii. Humphrey Bogart na lotnisku żegna Ingrid Bergman w ostatnich minutach filmu Casablanka. Oboje w kapeluszach i płaszczach. Ten, który miał na sobie Bogart przeszedł do historii mody, a ostatnio stał się również tematem sporu i procesu sądowego.

Brytyjski dom mody na łamach serwisów społecznościowych posłużył się wizerunkiem aktora ubranego w najsłynniejszy trencz maki. Spadkobiercy Bogarta twierdzą, że to bezprawne posługiwanie się wizerunkiem. Burrbery utrzymuje, że taka publikacja w żaden sposób nie narusza prawa.

Zdjęcie pochodziło z agencji fotograficznej i posiada licencję na publikację. Obraz pojawił się w kontekście historii, wpływów i przemian marki, a nie jako przekaz reklamowy mający sprzedawać produkt.

„To ogromnie rozczarowujące i lekceważące postępowanie Burberry. Co będzie dalej? Może firma tytoniowa, która rozpocznie kampanię reklamową swoich papierosów przekonując, że Bogie palił jej markę.” – tłumaczył pozew syn zmarłego w 1957 roku aktora, Stephen Bogart

AW

  • Pn., 14-05-2012 lola
    To z papierosami dobry pomysł. Reklamowanie papierosów jest zabronione ale ukazanie historii marki juz nie.
    Odpowiedz Zgłoś
  • Pn., 14-05-2012 cathy
    Bogart sprzedał swój wizerunek na rzecz twóców filmu. Niestety, nie ma praw autorskich do postaci, ktoś go przeciez w ten kapelusz ubrał na potrzeby budowania wizerunku bohatera firmu. Pozew uwazam za bezzasadny! pozywac może studio filmowe a nie spadkobiercy aktora.
    Odpowiedz Zgłoś