Szef Fiata: Polacy wydajniejsi od Włochów

8 Komentarzy
1 Zdjęcie
Wtorek, 02-11-2010

Szef Fiata: Polacy wydajniejsi od Włochów

Dyrektor generalny Fiata, Sergio Marchionne w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI ostro skrytykował wydajność włoskich fabryk koncernu, chwaląc jednocześnie zakład w Tychach. Obecnie produkcja we Włoszech jest nieopłacalna i przynosi straty.

Pięć tamtejszych fabryk z 22 tysiącami pracowników produkuje tyle samo, co zakład w Tychach zatrudniający zaledwie 6100 pracowników. Włoski pracownik Fiata przepracowuje średnio i 200 godzin mniej niż pracownik polski.

Kondycja finansowa koncernu jest dobra, ale ani jeden procent z założonego na 2010 rok zysku operacyjnego w wysokości 2 miliardów euro nie został wypracowany we Włoszech. Z punktu widzenia ekonomii, zdecydowanie lepiej byłoby zamknąć wszystkie włoskie fabryki koncernu i przenieść produkcję za granicę.  Odnosząc się do wygórowanych i ciągłych żądań włoskich związkowców Marchionne oświadczył, że jest gotowy na kolejne inwestycje i podwyżki, ale warunkiem jest zmiana nastawienia pracowników, reorganizacja systemu produkcji, wzmocnienie konkurencyjności, większa dyscyplina pracy i redukcja absencji wynoszącej nawet do 50%. Fiat nie może w nieskończoność zarządzać fabrykami ponoszącymi straty.

Wypowiedź wywołała kolejną falę oburzenia i protesty włoskich związkowców, którzy czują się poniżani i twierdzą, że przy obecnych zarobkach nie są wystarczająco zmotywowani. Z kolei tak chwaleni Polacy narzekają, że ich wydajność nie znajduje przełożenia w płacy i dobrym traktowaniu pracowników.

Źródło: Reuters

MO

 • Wt., 02-11-2010 gość
  Tu nie ma co sie dziwi.Maja super klimat na południu.I za bardzo sie im nie chce robić.I wydajność idzie na pysk.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-11-2010 gość
  Oni tam maja niezłe akcje.W tv o tym mówili.Akcje typu,ze połowa załogi nie przychodzi sobie do pracy to standard.
  Np bo jest jakiś mecz .
  Na miejscu prezesa przeniósłbym fabryke w inne miejsce.Tym bardziej,ze to spółka rodzinna.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-11-2010 gość
  to tylko Polacy pracują za 1/4 i to 4 razy bardziej wydajnie i boją się wynegocjować więcej, wiec dostają tyle co dostają. Prezes fiata mówi że jeszcze podwyższy włoskim pracownikom pensje jak będą wydajniejsi o połowę czyli o połowę mniej wydajni niż polscy pracownicy hm
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 02-11-2010 gość
  mogli myśleć co robią...tyle ludzi straciło przez nich pracę a oni teraz płaczą że zysków nie mają
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 03-11-2010 gość
  gość (Wtorek, 02-11-2010) napisał:  to tylko Polacy pracują za 1/4 i to 4 razy bardziej wydajnie i boją się wynegocjować więcej, wiec dostają tyle co dostają. Prezes fiata mówi że jeszcze podwyższy włoskim pracownikom pensje jak będą wydajniejsi o połowę czyli o połowę mniej wydajni niż polscy pracownicy hm


  Podwyższy, bo włoskie związki zawodowe strasznie silnie na niego naciskają.Wtrącają się do zarządzania firmami, które traktują jak swoją własność, organizują tysiące strajków (co raczej nie wpływa korzystnie finansowo na firmy), nierzadko przedstawiają przedsiębiorców jako wrogów publicznych za sam fakt, że zarabiają więcej niż przeciętny pracownik, lobbują za coraz to nowymi ograniczeniami i wyższymi podatkami, a potem się dziwią, że firmy mają tego dość i uciekają z Włoch. A wtedy ludzie tracą pracę. Brawo, tak trzymać...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 10-12-2010 gość
  Można dostać pracę i u nas, często trzeba się tylko wysilić i napisać dobrze aplikację. Porady jak pisać list motywacyjny mogą się w takim przypadku przydać - http://www.list-motywacyjny.com…
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-07-2011 gość
  Moim zdaniem dla chcącego nic trudnego. Mało u nas profesjonalizmu. Zerknijcie na stronę z np. http://www.listmotywacyjny.p z CV i listami motywacyjnymi może tego brakuje Polakom.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 14-07-2011 gość
  Moim zdaniem dla chcącego nic trudnego. Mało u nas profesjonalizmu. Zerknijcie na stronę z np. http://www.listmotywacyjny.pl z CV i listami motywacyjnymi może tego brakuje Polakom.
  Odpowiedz Zgłoś