Wejście w świat filmu jest możliwe nie tylko wśród ludzi. Bohaterami i gwiazdami ekranu mogą stać się także czworonogi. Jeśli są pozbawione agresji, zdrowe, a wykonywanie komend nie sprawia im problemu – warto zaprowadzić je do agencji aktorskiej dla zwierząt. Wykorzystanie talentu pupila może być opłacalne.
W Polsce za dzień zdjęciowy płaci się jego właścicielowi średnio 300-600 zł. W USA stawki są kilkukrotnie wyższe. Zależą one zarówno od zadań, jakie stoją przed czworonożnymi aktorami, jak i ich sławy. A nie da się ukryć, że gwiazd nie brakuje także wśród filmowych i serialowych psów. Oto lista najbardziej znanych czworonogów ze szklanego ekranu.
1. Max z serialu „Gliniarz i prokurator”
Często powtarza się, że pies upodabnia się do swojego właściciela. Tak było w przypadku ulubionej pary tego serialu: prokuratora i jego leniwego, łakomego buldoga o imieniu Max.
2. Rex z serialu „Komisarz Rex”
Prawdziwy psi detektyw i idealny owczarek niemiecki: inteligentny, bystry, dumny i ładny. Towarzysz wielu inspektorów, mający nosa do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek.
3. Beethoven z filmu „Beethoven”
Bernardyn, wielbiciel V symfonii Ludwika van Beethovena, który na zawsze zrewolucjonizował życie Newtonów. Stał się ulubieńcem dzieci, ale miłość do ich ojca była dość trudna.
4. Lassie z filmu „Lassie”
To najprawdopodobniej ucieleśnienie stuprocentowej wierności. Historia o owczarku szkockim sprzedanym księciu i odebranemu 9-letniemu chłopu jest na tyle wzruszająca i znana, że Lassie stała się niemal synonimem swojej rasy.
5. Chloe i Papi z filmu „Cziłała z Beverly Hills”
Choć główną bohaterką filmu była rozpieszczona chihuahua Chloe, to dzięki Papiemu, kiedy zgubiła się w Meksyku doczekała się ratunku, a później - wesołej gromadki maluchów.
6. Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies”
Kultowy pies z kultowego serialu. Odważny owczarek niemiecki należący do Janka i w bohaterski sposób stający w obronie załogi „Rudego”.
7. Marley z filmu „Marley i ja”
Niesforny labrador „z przeceny” o talencie niszczenia wszystkich rzeczy, które go otaczały oraz spojrzeniu, dzięki któremu wszelkie występki były mu szybko wybaczone.
8. Hachiko z filmu „Mój przyjaciel Hachiko”
Hachiko to nie tylko bohater filmu, ale pies rasy akita, który istniał naprawdę. Jest symbolem wierności – przez 10 lat na stacji metra Shibuya w Tokio oczekiwał swojego pana, nie wiedząc, że ten nie żyje. W filmie wystąpił u boku Richarda Gere.
9. Alex z serialu „Komisarz Alex”
Polska wersja serialu „Komisarz Rex”, w której głównym bohaterem jest Alex. Równie sprytny, cwany i zabawny co jego pierwowzór.
10. Odie z filmu „Garfield”
Towarzysz cwanego kota Garfielda, nie do końca rozgarnięty, a mimo to przywołujący uśmiech. Odie dał się poznać jako wesoły i zadowolony z życia psiak, a do tego oddany Jonowi.
11. Jack z filmu „Artysta”
Jack Russell terrier odgrywany przez psiego gwiazdora o imieniu Uggie. Po raz pierwszy zdobył on przyznawaną w tym roku Złotą Obrożę. Podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów (nagrodzono wtedy „Artystę”) pojawił się na czerwonym dywanie.
12. Śliniak z serialu „Rodzina zastępcza”
Wierny swojemu panu, z tendencją do ślinienia się, ulubieniec wszystkich Kwiatkowskich. Przedstawiciel rasy Dogue de Bordeaux.
13. Milo z filmu „Maska”
Jego roli swoją popularność zawdzięcza rasa Jack Russell terrier. W przeciwieństwie do większości filmów z udziałem psów, ten pozostał tłem dla ludzkiego bohatera.
14. Cywil z serialu „Przygody psa Cywila”
Kolejny spośród polskich seriali owczarek niemiecki. Podopieczny sierżanta Walczaka, przez milicję przeznaczony na uśpienie, a dzięki opiekunowi doskonale wytrenowany i bystry.
Twórcy filmowi chętnie otwierają psom drzwi do kariery, bo te potrafią podbić serce widzów i podnieść notowania filmu. To udało się nie tylko powyżej wymienionym czworonogom, ale też tym, które zostały pominięte, a grały choćby w filmach „101 Dalmatyńczyków” czy „Hotel dla psów”. Jakie psy Waszym zdaniem powinny się znaleźć jeszcze na powyższej liście? Które z nich polubiliście najbardziej?
MM