Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej

26 Komentarzy
4 Zdjęcia
Sobota, 02-02-2013

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej zwróciło uwagę na kontrowersyjną tezę – nasze codzienne treningi przyspieszają proces starzenia się. Ile w tym prawdy? Przyjęło się, że starzeniu sprzyjają przede wszystkim czas, palenie i grawitacja. Raz po raz wspomina się też o innych czynnikach – takich, które kojarzą się raczej ze zdrowym trybem życia niż oznakami starości.

Kto powinien mieć się na baczności? Głównie biegacze, u których zagrożona jest m.in. elastyczność skóry. Z powodu większego zużycia tlenu wytwarzanych jest więcej wolnych rodników, przyspieszających starzenie się organizmu. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Ciało może na działanie wolnych rodników się uodpornić, choćby poprzez stopniowe intensyfikowanie treningów i spożywanie posiłków bogatych w antyoksydanty.

Nikt nie kwestionuje natomiast tego, że bieganie podobnie jak skakanie na skakance, może skutkować koniecznością modelowania piersi w przyszłości. Jednak i na to znajdzie się sposób. Rozciąganiu więzadeł Coopera zapobiega dobrze dobrany biustonisz sportowy, który dla kobiet uprawiających jogging jest równie ważny, o ile nie ważniejszy, jak wygodne obuwie do biegania.

Choć dotlenianie swojego organizmu powinno być codziennym nawykiem, może ono przynieść też trochę szkody. Uprawianie sportów na świeżym powietrzu to jednocześnie poddawanie się działaniu promieniowania słonecznego. Już dla nikogo nie jest nowością to, że przesadzanie z wystawianiem się na słońce to najprostszy sposób na przedwczesne zmarszczki.

Z treningami jest jak niemal ze wszystkim – stosowane w granicach rozsądku nie szkodzą. Uprawienie sportu bez odpowiedniego przygotowania nie dość, że jest kontuzyjne, to rzeczywiście może postarzać. W trosce o elastyczną skórę i jędrne ciało warto zainwestować i trochę czasu na treningi, i pieniędzy na właściwy strój oraz kosmetyki ochronne.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej nie kwestionuje tego, że wyniki zaniedbań mogą zostać skorygowane w gabinetach chirurgii plastycznej. Nawet jeśli ma to nadejść – lepiej, żeby nie następowało po 30-tce czy 40-tce tylko dlatego, że było się na tyle leniwym i biegało w nieodpowiednim stroju, a ostrzeżenia o działaniu słońca na powstawanie zmarszczek zbywało pobłażliwym uśmiechem.

MM

Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej

Panie uprawiające jogging muszą pamiętać m.in. o sportowym biustonoszu

 • Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej
 • Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej
 • Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej
 • Treningi postarzają? Od joggingu do sali zabiegowej
 • Pn., 04-02-2013 Marta
  no ciekawe moim zdaniem sport działa odmładzająco na organizm, dzięki temu nie tylko czujemy się lepiej, poprawia krążenie itp :) http://vivalavita.pl/artykul/5i… stosuję się to zasad diety dla biegacza, bo biegam cztery razy w tygodniu i dzięki temu czuję się lepiej
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 05-02-2013 Gość
  Wszystko w swoim czasie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-02-2013 adela
  solidne i przemyślane ćwiczenia fizyczne i później na plaży możemy wyglądać tak: http://toster.pl/tost/249140 :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 23-02-2013 pelargonia
  Mnie uprawianie joggingu zdecydowanie postarzyło stawy kolanowe. Ból był tak wielki, ze prawie przestałam chodzić. Na szczęście bardzo pomogło mi wymrażanie ciekłym azotem i długa kuracja Vital3, preparatem najnowszej generacji z kolagenem typu II.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 24-02-2013 Moni
  Znam 40-letnich mężczyzn uprawiających sport w dużych ilościach i wyglądają oni zdecydowanie lepiej i młodziej, niż większość 30-latków! Sport odmładza, a nie postarza. Jakieś bzdury wymyślają...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-06-2013 Monika
  a ja tam w to wierzę. Wystarczy trochę poczytać by się dowiedziec, żę frazes sport to zdrowie nie jest odpowiedzią na wszystko. uważam, tak jak medycyna wschodu, że im więcej spalasz, ruszasz, oddychasz, trawisz, i zużywasz swój organizm tym on szybciej się starzeje, tak jak z samochodem ktory zajeżdżasz, nie pociągnie on tyle ile samochod o ktorego - owszem sie dba - ale nie jeżdzi nim codziennie po 100 km. tak jak azjatki niemają zmarszczek na twarzy poprzez ubogą mimikę (m.in. oczywiscie) tak i mnóstwo zmarszczek maja osoby ktore mają elastyczna twarz i dużo wyrażają poprzez miesnie twarzy (cameron diaz). uwazam, że częściej organizm jest używany tym szybciej sie zuzywa, dlatego ja ide w medycyne alternatywna, i jestem za tym, by dostarczac najlepszego mozliwie jedzenia, ktore nie wymaga dużo energii i spalania, np. soki, warzywa owoce, pokarmy latwoprzyswajalne, wowczas nie potrzebne mi bedzie zażynanie sie na silowni i szamanie kurczkow na okraglo :)
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3