Tu warto bywać: Socjal

2 Komentarze
12 Zdjęć
Wtorek, 30-10-2012

Idea wspólnego biesiadowania to nowa moda w branży gastronomicznej. Powrót do pradawnych zwyczajów, kiedy to posiłki były okazją do zjednoczenia się i zacieśnienia więzów, coraz częściej determinuje wystrój nowo otwieranych miejsc.

W Socjal na warszawskim Foksalu w środku restauracji stoi jeden, duży drewniany stół. Tylko przy nim można usiąść i zjeść śniadanie, obiad, lunch czy kolację. Warto spróbować, bo wspólne biesiadowanie, może okazać się całkiem fajnym eksperymentem.

W środku jest ascetycznie i modernistycznie, ale przyjaźnie. Socjal specjalizuje się głównie w kuchni włoskiej oraz francuskiej. Zjecie tu m.in. pizze, makarony, zupy, kanapki, sałatki, risotta i inne delicje. Atutem lokalu jest nie tylko jego położenie w ścisłym centrum, ale także godziny otwarcia. Socjal czynny jest do 4 rano - jeśli zatem zgłodniejecie w drodze z imprezy do domu, a nie chcecie ratować się kebabem, śmiało możecie tu wpaść.

Zdjęcia: Socjal

EM

  • Wt., 30-10-2012 baranica
    To prawie jak stołowka pare lat temu . Oczywiscie atmosfera w grupie nie do odrzucenia.
    Odpowiedz Zgłoś
  • Śr., 31-10-2012 gość
    risotta i warszawskim Foksalu... po takim stylu pisania zachodzi pytanie z ktorej wsi pochodzi autor. Bo na pewno nie z Warszawy
    Odpowiedz Zgłoś