Umotywuj bez wydawania milionów

1 Komentarz
1 Zdjęcie
Wtorek, 04-05-2010

Umotywuj bez wydawania milionów

Chyba każdy pracodawca chciałby mieć zespół zmotywowanych pracowników, bo im większa motywacja pracowników, tym większa ich efektywność.

Każdy właściciel, który chce, aby jego firma się rozwijała, na pewno wcześniej czy później zetknie z tym tematem. Wiadomo, większa wydajność pracowników to oszczędność pieniędzy, bo pracownicy mogą wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Sądząc po pozorach, wydaje się, że najlepszą drogą motywacji są premie, wyższe stanowiska, kwartalne podsumowania najlepszych pracowników. Lecz  nie motywują one pracowników bardzo skutecznie. 

To, co naprawdę działa, szczególnie dla firm z ograniczonym budżetem, to metody, które są stosowane w przedszkolach: drobne nagrody przez cały czas dla każdego pracownika. Nawet dobrze zarabiający pracownicy mogą docenić drobną, niespodziewaną nagrodę. 

Zbadano zadowolenie pracowników i ocenę ich umiejętności i odkryto, że najlepsze systemy miały podobne, bardzo zadziwiające cechy. W pierwszej grupie każdy dostał 1 dolara natychmiast po rozwiązaniu łamigłówki. Drugi zespół wiedział, że dostaną 1 dolara za rozwiązywanie łamigłówki, ale nie wiedział, kiedy. Trzecia grupa wiedziała tylko, że jej członkowie będą nagrodzeni przypadkowo - jednak kontynuowali rozwiązywanie łamigłówek. "To element zaskoczenia, a nie wielkość nagrody, która naprawdę motywuje ludzi," mówi ekspert.

Około 80% - 90% pracowników powinno dostawać jakąś nagrodę każdego roku.  Przeciętna nagroda powinna wynosić 110 dolarów. Mniejsze nagrody mogą wydawać się mało znaczące, ale większe wcale nie motywują lepiej. "Nawet miliarderzy doceniają bożonarodzeniowy sweter od ich mamy" mówi ekspert.

Źródło: MoneyCNN

fot. sxc.hu

ML

  • Wt., 04-05-2010 gość
    już widzę jak w EH motywują 80-90% pracowników.
    Odpowiedz Zgłoś