Unikalne jajko Fabergé na Wielkanoc

3 Komentarze
3 Zdjęcia
Środa, 01-02-2012

Jeżeli chodzi o dekorowane ręcznie jajka, co w okresie Wielkanocy nabiera szczególnego znaczenia, synonimem  luksusu są jaja Fabergé. Pierwsze projekty były wykonywane w pracowni nadwornego jubilera na wyjątkowe zamówienia arystokracji rosyjskiej oraz osób z rodziny Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II. Do ich stworzenia wybierano drogie kruszcze takie jak: złoto, srebro, kamienie szlachetne, kość słoniową i masę perłową. W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia podarunku była objęta ścisłą tajemnicą.

Inspiracjami dla jubilera były w dużej mierze wydarzenia historyczne, np. wojny. Jako zdobienia wykorzystywano miniaturamy carskich rezydencji, wizerunki członków rodziny. Do dziś zachowały się 42 jaja carskie. 28 listopada 2007 na aukcji w domu Christie's jajko z zegarem i kogutem, wykonane w 1902 roku dla jednego z  Rotszyldów sprzedano za 18,5 mln dolarów.

Do tej pory bardzo ciężko było zobaczyć jedno z misternie wysadzanych klejnotami jaj, jednak w maju może się to zmienić. Fabergé otwiera swój pierwszy flagowy butik na Madison Avenue w Nowym Jorku. Aby uczcić to wydarzenie, dyrektor kreatywna marki Katharina Flohr stworzyła naszyjnik zainspirowany jajem Fabergé, które jako jedyne zostało stworzone na zlecenie amerykańskiego klienta. Jest to pięknie ozdobiony, różowy cud wykonany w 1902 roku dla Consuelo, księżnej Marlborough, z domu Vanderbilt.

Flohr potrzebowała ponad roku aby je zinterpretować, a następnie na jego wzór stworzyć przedmiot nadający się do noszenia. Wisiorek jest wielkości jajka kurzego. - To nie jest delikatna ozdoba - przyznaje ze śmiechem w rozmowie z Vogue.  Wokół jaja, niczym wijący się wąż znajduje się błyszcząca serpentyna stworzona z  580 diamentów, a na jej końcu wisi  zawieszka z pereł i brylantów. Według samej kreatorki kobieta nosząca takie cudo powinna uosabiać styl amerykański życia.

Kampanię na sezon wiosna/lato 2012 dla Fabergé stworzył sam Mario Testino.

EM