W Chinach powstaje eko-miasto

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Środa, 07-11-2012

Jak wygląda miasto marzeń XXI wieku? Jest tłoczne jak Nowy Jork czy zielone jak Wiedeń? Wiele wskazuje, że takie dopiero zostanie zbudowane – będzie stosunkowo nieduże, czyste, ale nowoczesne i zapewniające niezbędną infrastrukturę. Firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture stworzyła projekt eko-miasta, które ma powstać w Chinach.

Projekt nazwany Great City zakłada stworzenie miasta dla 80 tys. mieszkańców, w którym nikt nie będzie potrzebował samochodu. Auta będą zbędne, ale dozwolone. To ludzie zadecydują, czy będą chcieli korzystać z samochodów. Bliskość do każdego punktu miasta i elektryczne autobusy mają jednak zachęcić ich do rezygnacji z własnych dwuśladów.

Miasto zostanie zbudowane od podstaw. Na około 60 proc. powierzchni mają powstać budynki, na 15 proc. parki, a na pozostałej – drogi i infrastruktura. Wszystkie domy mają znajdować się około dwóch minut spacerem od publicznego parku. Istniejące na terenie miejscowości budynki będą wykorzystywać energię wiatrową.

Obecny w mieście eko-park będzie służył zarówno oczyszczalni ścieków, jak i wytwarzaniu energii. Według szacunków Great City w porównaniu do konwencjonalnego miasta o takiej samej ilości mieszkańców ma zużywać 48 proc. mniej energii i 58 proc. mniej wody. Aż o 89 proc. zredukowana zostanie produkcja odpadów.

Great City zapowiada się nie tylko doskonałym proekologicznym projektem, ale też panaceum na przeludnione chińskie miasta. Gdyby bliźniacze eko-miasta powstały na terenie całego kraju, skorzystaliby na tym przede wszystkim Chińczycy. A sam pomysł wygląda na tyle zachęcająco, że mógłby przyjąć się także w innych państwach i na pozostałych kontynentach. 

Wizualizacje Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

MM

 • Śr., 07-11-2012 veteran
  czy juz zbliza sie epoka zaglady?A na to wszysko wskazuje.Kataklizmy,trzesienia ziemi,cyklony, zmienne temp.ulewy z potopami,tsunami, i pomor ludzi na rozne choroby XX-wieku
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 07-11-2012 veteran
  czy to miasto ma byc ostoja spokoju,czy szczesliwosci?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 07-11-2012 dexter
  Ciekawe jak szybko coś w rodzaju slumsów by w takim mieście powstało, pewnie specjalna organizacja pilnowała by żeby się nie pojawiło takie cos
  Odpowiedz Zgłoś