W Oslo najwyższe koszty utrzymania. Ranking najdroższych miast!

1 Komentarz
16 Zdjęć
Wtorek, 11-06-2013

Choć często bycie obcokrajowcem jest łatwiejsze niż pozostanie w swojej ojczyźnie, koszty utrzymania za granicą potrafią być przeszkodą. Dowodzi tego ECA International, która opracowała kolejny raport na temat najdroższych miast pod względem kosztów życia. W tym roku na czołówkę wybiło się Oslo

Jak wyjaśniają twórcy raportu, Oslo pozycję zawdzięcza głównie wysokim standardom życia oraz silnej pozycji korony norweskiej. Nie bez znaczenia są oczywiście dające znaczne dochody złoża ropy naftowej. To zresztą wyjaśnia także wysoką w rankingu pozycję kolejnego norweskiego miasta – 3. miejsce zajęło Stavanger.

Luanda (2. pozycja) – stolica Angoli oraz Dżuba (4. pozycja) – stolica Sudanu Południowego są przedstawicielami uboższych państw. Życie w nich jest jednak tak drogie jak w Norwegii. Powód? Niska dostępność towarów i usług zakupionych przez ekspatriantów.

Dużym zaskoczeniem tegorocznego rankingu był spadek Tokio (6. miejsce), które po raz pierwszy od trzech lat nie jest najdroższym miastem. Podrożało za to życie w Moskwie, gdzie cena towarów i usług wzrosła o 10 proc. Stolica Rosji przeskoczyła z 13. na 5. pozycję.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery szwajcarskie miasta: Zurych, Genewa, Bazylea oraz Berno.

MM

  • Wt., 11-06-2013 Gość
    dlaczego pod zdjeciem stockholmu jest opis OSLO????
    Odpowiedz Zgłoś