Wygnanie z raju podatkowego, czyli koniec Cypru

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Sobota, 06-10-2012

Stało się. Od 1 stycznia 2013 roku Cypr przestanie być atrakcyjny podatkowo i w życie wejdą zmiany do polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ustawę o ratyfikacji tego protokołu ogłoszono 24 sierpnia 2012 roku. Oznacza to koniec atrakcyjnej jurysdykcji podatkowej, z której korzystało wiele osób prowadzących firmy w Polsce.

Nowe przepisy modyfikują dotychczasowe zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez polskich podatników posiadających status rezydenta na terytorium Republiki Cypru jak również wprowadzają daleko idące zmiany w zakresie wymiany informacji pomiędzy obydwoma państwami.

Co teraz?

Poszukiwaczy nowych rajów podatkowych odsyłamy na dobrze przygotowaną stronę internetową www.konieccypru.pl, gdzie Kancelaria Prawna Sadkowski i Wspólnicy wyjaśnia i radzi gdzie się przenieść. Szczególną uwagę zwraca na ofertę byłych brytyjskich terytoriów zamorskich: Bahamy, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Guersney lub Wyspa Man.

Te raje podatkowe oferują bardzo niskie bądź zerowe opodatkowanie uzyskiwanych dochodów, ale państwa te podjęły współpracę z organizacją OECD mającą na celu wymianę informacji podatkowych oraz ujawnienie rzeczywistych beneficjentów struktur holdingowych. Drugą grupą krajów oferujących konkurencyjne opodatkowanie są Samoa, Kostaryka, Panama, Niue, Saint Lucia oraz Vanuatu.

Krótko - co się zmienia?

W związku z wprowadzonymi zmianami już od 1 stycznia 2013 r.:

- ustanie możliwość dokonywania fikcyjnego zaliczenia podatku tzw. tax sparing; od kwoty podatku naliczonego od dywidendy wypłaconej polskiemu rezydentowi nie będzie odliczana fikcyjnie naliczona kwota podatku na terytorium Cypru;

- wynagrodzenie dyrektorów będzie opodatkowane tylko w państwie rezydencji dyrektora (dochody polskiego rezydenta podatkowego będą zatem opodatkowane w Polsce);

- informacje o polskich podatnikach, zgromadzone przez cypryjskie władze podatkowe jak również przez cypryjskie instytucje finansowe (m. in. banki), będą podlegały ujawnieniu na żądanie polskich władz podatkowych; ich ujawnienie może odnieść skutek w postaci:

- wszczęcia postępowania wymiarowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ewentualnym określeniu zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu stawki 75% - art. 20 ust. 3 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

- wszczęcie postepowania karno - skarbowego na podstawie przepisów ustawy Kodeks Karny Skarbowy.

AWP

 • Sob., 06-10-2012 Gość
  no i dobrze.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 08-10-2012 xolina
  właśnie że nie dobrze. mówisz tak bo czujesz zawiść do ludzi majętnych, ale europa wprost okrada bogatych. a biedni się cieszą, bo tylko to im zostało.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 09-10-2012 Gość
  He he Z Raju do Piekła !!
  No i mamy - PO i PSL zafundował polakom powrót z raju do piekła :)
  Ale niech sie tak nie ciesza bo polacy sobie poradza i nie dadzą się złupić tutaj na miejscu. Gdy podatki beda normalne czyli max do 10% to pogadamy :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 17-10-2012 Paolo
  To nie koniec Cypru. Cypr wciąż się opłaca, bo są tam najniższe lub zerowe podatki. W połączeniu z innymi rajami podatkowymi Cypr daje nieograniczone możliwości oszczędzania ogromnych sum na podatkach. Według firmy Holder Business Consulting dzięki tej umowie Cypr zyskał na wiarygodności w Europie i w oczach OECD.
  Odpowiedz Zgłoś