10 mądrości Steve’a Jobsa

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Czwartek, 08-11-2012

 Był nie tylko wizjonerskim geniuszem, ambitnym biznesmenem i człowiekiem, który na zawsze odmienił świat nowych technologii. Steve Jobs był też człowiekiem mądrym,  nastawionym na rozwój osobisty i oprócz sukcesu zawodowego, na sukces osobisty. Czym jest jednak sukces w życiu osobistym?

Każdy powinien sam szukać odpowiedzi na to pytanie i podążać drogą lub drogami, które wydają mu się najodpowiedniejsze, bo nie tylko cel, ale i sama droga może dawać w życiu zadowolenie i satysfakcję. Jobs miał szereg drogowskazów i wskazówek, których trzymał się w swoim życiu. I które nieraz powtarzał sobie i swoim współpracownikom. Twórca Apple i Pixar znany był ze swojej bezkompromisowej wiary w to, że w życiu trzeba robić to co się kocha ‘doing what you love’, co widać w zebranych sentencjach.

Oto 10 najbardziej inspirujących cytatów i mądrości Steve’a Jobsa:

1. Przez ostatnie 33 lata codziennie rano przeglądam się w lustrze i zadaję sobie pytanie “Gdyby dziś był ostatni dzień mojego życia, to czy chciałbym robić to, co mam dziś do zrobienia?”. I kiedykolwiek odpowiedź brzmiała „Nie” przez zbyt wiele dni pod rząd, wiem, że potrzebuję zmiany.

2. Twój czas jest ograniczony. Nie marnuj go żyjąc życiem kogoś innego.

Nie daj się złapać w pułapkę dogmatów, które są rezultatem myśli  innych ludzi. Nie daj opiniom innych zagłuszyć twojego wewnętrznego głosu. Miej odwagę podążać za głosem swojego serca i intuicji. One w jakiś sposób już wiedzą kim naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne jest drugorzędne.

3. Twoja praca wypełni sporą część twojego życia. Jedynym sposobem, by czuć prawdziwą satysfakcję jest robienie czegoś co uważa się za wielkie dzieło i świetną pracę. A jedynym sposobem by wykonywać mieć świetną pracę jest kochać to, co się robi.

4. Bycie najbogatszym człowiekiem na cmentarzu nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Kłaść się w nocy do łóżka i móc powiedzieć sobie „zrobiliśmy coś wspaniałego” – to jest dla mnie ważne.

5. To jedna z moich mantr: skupienie i prostota. Proste potrafi być trudniejsze niż złożone. Musisz ciężko pracować, żeby wyczyścić swój sposób myślenia i sprawić by dotrzeć do prostoty. Ale warto, bo kiedy dotrze się do tego miejsca, można przenosić góry.

6. Pamięć o tym, że umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam, by unikać pułapki myślenia, że masz coś do stracenia. Jesteś nagi. Nie ma powodu nie podążać za głosem serca.

7. Pozostań głodny, pozostań głupi.

8. Chcesz spędzić resztę życia sprzedając słodzoną wodę, czy pragniesz szansy by zmienić świat?

9. Ludzie sądzą, że skupienie oznacza mówienie TAK rzeczy na której należy się skupić. Tymczasem to oznacza mówienie NIE do setek innych dobrych pomysłów, które są obok. Musisz uważnie wybierać.

10. Jestem jedyną osobą, jaką znam, która straciła $250 mln w ciągu jednego roku… to bardzo buduje charakter.

AWP