10 najlepiej zarabiających pisarzy według Forbesa

18 Komentarzy
2 Zdjęcia
Środa, 01-09-2010

10 najlepiej zarabiających pisarzy według Forbesa

Magazyn Forbes opublikował kolejną listę najbogatszych. Tym razem chodzi o najlepiej opłacanych pisarzy. Spadek czytelnictwa, e-książki, kryzys ekonomiczny, który mocno uszczuplił budżety – dla światowych bestsellerów czasy wcale nie są złe. Wydawcy bogatej dziesiątki zacierają ręce, a pisarzom rosną wpływy na konta.

Poniżej prezentujemy prestiżową listę Forbesa najlepiej zarabiających pisarzy:

1. Na pierwszym miejscu jest autor thrillerów James Patterson i jego 70 milionów dolarów. Powieści „Całuj dziewczęta”, „Czarny rynek”, „Jack i Jill”, „Negocjator”, „Zabawa w chowanego” to tylko część jego dorobku.
2. Pozycję numer dwa zajmuje Stephanie Meyer, której fortunę zapewniła saga „Zmierzch”. W 2009 Meyer zarobiła 40 milionów dolarów.
3. Trzeci jest Stephen King – mistrz horroru zarobił w zeszłym roku 34 miliony dolarów. Jego 51 powieść „Pod kopułą” od momentu wydania nie schodzi z list najpopularniejszych książek.
4. Na czwartym miejscu jest Danielle Steel, królowa romansu, która w zeszłym roku zarobiła 32 miliony dolarów.
5. Piąta pozycja należy do Brytyjczyka Kena Folletta, który zarobił 20 milionów dolarów. Jego „Filary ziemi” czytelnicy „The Times” typowali jako najlepszą powieść ostatnich 60 lat.
6. Dean Koontz (18 milionów dolarów)
7. Janet Evanovich (16 milionów dolarów)
8. John Grisham (15 milionów dolarów)
9. Nicholas Sparks (14 milionów dolarów)
10. J.K. Rowling (10 milionów dolarów)

10 najlepiej zarabiających pisarzy według Forbesa

Źródło i zdjęcia: Forbes

AW

 • Śr., 01-09-2010 gość
  Horrory i romanse, właśnie to się dzisiaj czyta. A Dostojewski, Zola, Kafka to dla większości tylko nudne lektury szkolne.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gość
  Najlepiej zarabiający nie znaczy najlepszy...
  Bo wartościowych nazwisk jest tutaj skromna ilość.
  I jeszcze ta cała saga Zmierzch - żenada!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gość
  gość (Środa, 01-09-2010) napisał:  Najlepiej zarabiający nie znaczy najlepszy...Bo wartościowych nazwisk jest tutaj skromna ilość.I jeszcze ta cała saga Zmierzch - żenada!


  zgadzam się z tą opinią
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gość
  Może Was przebiję, bo napiszę o moim kocie i psie ?!
  To bedzie bestseller!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gość
  Najlepiej napisać powieść o zombie. Który był jak normalny człowiek xP i romans jego z jakąś przeciętną nastolatką. To się sprzeda!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 tola 80
  ale mi lista.......komercha kontra nastolatki.Bo do tych kierowane są "powieści"owych pisarzy.Beznadzieja!!!!Saga Meyer wielkie rozczarowanie-drętwota,Steel-moja moherowa teściowa czyta,Stephen King-to już tylko nazwisko-książki przydługie,bez polotu-nie czuć w nich ducha pisarza-predzej ghost writera...Potter?ok ale to też młodzież i dzieci... itd....;0(
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gośćppp
  Wszyscy anglojęzyczni. Zawdzięczaja swoja pozycję finansową agresywnym przodkom - kolonizatorom.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 Salve
  Najlepsi i tak są Harlan Coben, Tess Gerritsen, Sandra Brown, Jeff Abbotno i James Patterson też :P Polecam ich książki - ciekawe, wciągające, niebanalne i do tego napisane tak, że chce się czytać :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 czytelnik
  Nie rozumiem tych oburzeń wszak ta lista dotyczy ekonomicznego aspektu sprzedaży a nie poziomu literackiego. Niech sobie zarabiają i sprzedają, a ja sobie pójdę poczytać książki.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 01-09-2010 gość
  gośćppp (Środa, 01-09-2010) napisał:  Wszyscy anglojęzyczni. Zawdzięczaja swoja pozycję finansową agresywnym przodkom - kolonizatorom.


  Nie, po prostu to dominujący język świata, w dodatku ten, którego się używa w wielu krajach zamożnych, jak chcesz zarobić, pisz po angielsku, nie po polsku, dla malutkiego polskiego rynku.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2