5 książek kucharskich, które wypada mieć na półce

1 Komentarz
7 Zdjęć
Piątek, 10-08-2012

Sprzedaż książek spada, w miarę jak rośnie sprzedaż e-booków, jest jednak jeden gatunek z kategorii non-fiction, który sprzedaje się doskonale: to książki kucharskie.

Ostatnie dzieło najbardziej znanego na świecie szefa kuchni, Jamiego Olivera, pt. “30 Minut w Kuchni”, które ukazało się w UK jesienią 2010 roku, było w Wielkiej Brytanii najszybciej sprzedającą się książką w kategorii literatury faktu w historii – przez pierwsze 10 tygodni Brytyjczycy kupowali aż 10 500 egzemplarzy dziennie! W ciągu nieco ponad 10 lat Oliver wydał w sumie 15 pozycji, które zarobiły łącznie 112 milionów funtów.  Kupowanie książek kulinarnych i próbowanie nowych przepisów to wyraźny trend także w Polsce, o czym świadczy ogromna liczba znakomitych blogów kulinarnych. Prezentujemy zatem 5 książek kucharskich, które wypada mieć w swojej kolekcji.

1. “365 Obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej i inne dzieła tej legendy polskiej kuchni i najsłynniejszej XIX – wiecznej autorki książek kucharskich. Przepisy “z myszką” są ucztą dla miłośników tradycji, ale wiele młodych blogerek kulinarnych odkrywa je obecnie na nowo.

2. “Dziennik toskański” i inne książki autorstwa Tessy Capponi – Borawskiej. Zamieszkała w Polsce Włoszka jest doskonałym przewodnikiem po tak lubianej przez Polaków kuchni włoskiej.

3. “Każdy może gotować”, Jamie Oliver. Szalenie popularny w świecie anglojęzycznym szef kuchni trafił także pod nasze strzechy, a to dzięki niezawodnym przepisom, które są na tyle proste, że dzięki nim nawet początkujący kucharz – amator z łatwością przyrządzi smaczny posiłek.

4. “Kuchnia. Przepisy z serca domu”, Nigella Lawson. Piękna Angielka jest znana na całym świecie, a jej książki zachęcają do tego, by w pełni cieszyć się rozkoszami podniebienia.

5. “Najlepsze przepisy polskich blogerów”, praca zbiorowa. Książka powstała jako wynik konkursu na najlepszy kulinarny blog roku. Przepisy do niej wyłoniło jury pod przewodnictwem Piotra Bikonta. Pierwsza, unikatowa na naszym rynku pozycja, którą każdy miłośnik kulinarnych blogów powinien mieć na półce.

AT

  • Czw., 09-08-2012 kuchta
    Nie rozumiem dlaczego ze wszystkich książek Nigelli wybraliście akurat tę, która jest chyba najmniej przystosowana do naszych gustów kulinarnych. Polecam Nigelle Express, to najlepsza z ksiazek NL!
    Odpowiedz Zgłoś
  • Sob., 11-08-2012 kuchareczka
    "food of India" Priya Wickramasinghe oraz Carol Selva Rajah . Nie wiem czy jest przetlumaczona na jezyk polski, mam orginalna wersje. Warto zaskoczyc gosci
    Odpowiedz Zgłoś