6 niezwykłych kobiecych wynalazków

2 Komentarze
7 Zdjęć
Sobota, 24-08-2013

Historia świata zna wielu wielkich odkrywców i wynalazców jak: Thomas Edison, Alexander Graham Bell, Galileusz czy Albert Einstein. Ale wiadomo przecież, że nie tylko panowie mają monopol na odkrywanie nowych zjawisk czy tworzenie rewolucyjnych maszyn. Panie, choć nie mówi się o nich tak często, także przysłużyły się w wyjątkowy sposób ludzkości. Oto kilka ciekawych wynalazków za których powstanie odpowiedzialne są właśnie kobiety. 

Wycieraczki samochodowe

To pewne, że wycieraczki jako pierwszy wymyślił Polak Józef Hofmann, ale kilka lat przed nim na podobny pomysł wpadła amerykanka Mary Anderson. Kobieta podczas podróży z Alabamy do Nowego Jorku zauważyła, że kierowca co pewien czas musi się zatrzymywać, by oczyszczać szybę ze szronu i lodu. To zainspirowało Anderson do stworzenia długiego ramienia pokrytego gumą, które można uruchamiać bez wysiadania z samochodu. Opatentowany w 1905 roku wynalazek nie został przyjęty z entuzjazmem. Dopiero seryjna produkcja samochodów pozwoliła na wprowadzenie wycieraczek do codziennego użytku. 

Gra Monopol

Mało kto wie, że to waśnie dzięki kobiecie miliony ludzi na całym świecie poznało uroki gry Monopol. Oryginalnie wymyślona w 1903 a opatentowana w 1904 roku nosiła nazwę  The Landlord's Game (gra obszarników). Gra miała pokazać w jaki sposób oligarchowie wzbogacają się kosztem najemców i jak trudno walczyć o przetrwanie w ciężkich czasach wyzysku. 

System ogrzewania domu energią słoneczną 

Ten wynalazek zawdzięczmy pochodzącej z Węgier doktor Marii Telkes. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych w 1925 roku zaczęła pracować w Instytucie Technologii w Massachusetts nad projektem związanym z energią słoneczną. W roku 1940 wraz z architektką Elenor Raymond zaprojektowała pierwszy dom ogrzewany bateriami słonecznymi. 

Piwo 

Niemożna jednoznacznie wskazać osoby odpowiedzialnej za stworzenie pierwszego piwa. Badania historyczki Jane Peyton, o których w 2010 roku pisał brytyjski The Telegraph, dowodzą, że ponad 7 tysięcy lat temu w Mezopotamii i Sumerze, tylko kobiety mogły zajmować się ważeniem piwa i jego sprzedażą w tawernach. Złoty napój przez niektórych był nawet czczony jako dar od bogini. Ciekawe, że dzisiaj kojarzony jest jako ulubiony męski trunek. 

Papierowa torba z płaskim spodem

Trudno wyrazić sobie zakupy w warzywniaku bez papierowej torebki. Oczywiście torebki z płaskim dnem zawdzięczmy obrotnej pani domu - Margaret Knight, która wynalazła maszynę do obcinania i składania spodu, tak aby był płaski. Przed opatentowaniem wynalazku przez Knight, człowiek o nazwisku Charles Annan najprawdopodobniej ukradł jej projekt podkreślając, że żadna kobieta nie jest wstanie wymyśleć czegoś tak złożonego. Knight wygrała proces w którym oskarżyła mężczyznę o plagiat, dzięki temu w 1871 roku opatentowała swój wynalazek. 

Kevlar 

Każdy kto choć raz miał okazje korzystać z kamizelki kuloodpornej powinien poznać historię Stephanie Kwolek. Badania chemiczne jakie prowadziła dla firmy DuPont doprowadziły ją do wynalezienia Kevlaru – materiału wykorzystywanego we wspomnianych wcześniej kamizelkach. Ale to nie jedyna rzecz wymyślona przez Kwolek. Podczas swojej czterdziestoletniej kariery w firmie DuPont Stephanie zdobyła 28 patentów. 

MB

6 niezwykłych kobiecych wynalazków

6 niezwykłych kobiecych wynalazków

  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków
  • 6 niezwykłych kobiecych wynalazków