7 nawyków skutecznego działania

3 Komentarze
3 Zdjęcia
Niedziela, 22-07-2012

Bądź proaktywny, zaczynaj z wizją końca, myśl w kategoriach wygrana-wygrana… to kilka ze znanych już na całym świecie 7 nawyków skutecznego działania. Autor bestsellerowej książki i rad będących fundamentem sukcesu i trwałego szczęścia, Stephen Covey zmarł kilka dni temu. Jego książka przetrwa jednak jeszcze niejedną dekadę.

Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z „7 nawykami” – najwyższy czas. To przełomowa publikacja, nazywana często biblią współczesnego człowieka. I mimo, że powstała wiele lat temu jest nadal aktualna, a zamieszczone w niej zasady wdrażane w największych korporacjach.

Covey, uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w USA wskazywał, jak kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, doprowadzić do wzrostu własnych możliwości i skuteczności swoich działań.
Książka proponuje wykształcenie w sobie kilku nawyków, które umożliwiają osiągnięcie harmonijnego rozwoju w każdym obszarze życia. Sam autor był najlepszym przykładem tego, że można osiągnąć w swoim życiu bardzo wiele nie poświęcając przy tym rzeczy najistotniejszych.

Oto 7 nawyków skutecznego działania:

1. Bądź pro aktywny (Be proactive)
2. Zaczynaj z wizją końca (Begin with the End in Mind)
3. Najpierw rzeczy najważniejsze (Put First Things First)
4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana (Think Win-Win)
5. Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumianym (Seek First to Understand, Then to Be Understood)
6. Synergia (Synergize)
7. Ostrzenie piły (Sharpen the Saw)

Bycie proaktywnym oznacza zaakceptowanie faktu, że jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Twoje decyzje lub ich brak mają bezpośredni wpływ na to co się wydarzy. To przede wszystkim od ciebie zależy co osiągnąłeś i co jeszcze osiągniesz. Nie pozwól sobie na ucieczkę w obwinianie zewnętrznych okoliczności i narzekanie. Ludzie reaktywni pozwalają kontrolować swoje życie czynnikom zewnętrznym, są sterowani przez impulsy, emocje i wygodne skróty myślowe.
Bądź pro aktywny – przejmij inicjatywę, używaj proaktywnego języka i rozszerzaj krąg swoich wpływów.

Zaczynać z wizją końca to nic innego jak świadome wyznaczanie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Czego chcę i dokąd pragnę dojść? To najważniejsze pytania. Często bowiem zdarza się, że pniemy się po drabinie, zdobywając kolejne szczeble kariery i wypełniając liczne zobowiązania, a po latach orientujemy się, że drabina była przystawiona nie do tej ściany do której byśmy chcieli.

Najpierw rzeczy najważniejsze – poprawne i zgodne z nami ustawienie w życiu priorytetów da nam spokój wewnętrzny, zadowolenie i największą skuteczność. Warto zastosować tu popularną w kręgach biznesowych tabelę i wpisywać do niej swoje zadania: WAŻNE I PILNE, WAŻNE NIEPILNE, NIEWAŻNE PILNE, NIEWAŻNE I NIEPILNE.
W tym kontekście niezwykle ciekawa jest koncepcja Konta w Banku Emocji (The Emotional Bank Account) w relacjach z bliskimi, gdzie nasze pozytywne zachowania to wpłaty tworzące rezerwy finansowe, a negatywne zachowania to wypłaty z konta. Warto zagłębić się w ten rozdział i zachować w pamięci doskonałą paralelę do współżycia z innymi ludźmi.

Myśl w kategoriach wygrana-wygrana to pierwszy z nawyków skierowanych wobec innych ludzi. Staraj się w każdej sytuacji podchodzić do interakcji z ludźmi w taki sposób, aby obie strony były zadowolone z wyniku działania. Ciągłe nastawienie na konfrontację nie prowadzi do skuteczności w życiu. Ten nawyk pozwala wyjść poza schematy myślowe i odnajdywanie satysfakjonującego rozwiązania dla obu stron.

Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumianym. To trudna nauka słuchania ze zrozumieniem. Biorąc pod uwagę, że większość z nas słucha ignorując większość przekazu, wychwytuje tylko te informacje które pasują do naszego światopoglądu, a co najgorsza udaje, że słucha zastanawiając się głównie co za chwile sama powie…. nie jest to proste zadanie. Za to, jest to wyjątkowo skuteczne.

Synergia, a tak naprawdę nawyk wchodzenia w synergię. To efekt, który możesz osiągnąć jeżeli szczerze, z szacunkiem i w oparciu o zasadę wygrana-wygrana zaczniesz pracować z kimś nad osiągnięciem celu. 1+1 nie musi być 2, o wiele częściej da 4, albo nawet 6. Szósty nawyk to sztuka wykorzystywania potencjału swojego i innych oraz łączenia ich dla zwiększenia efektów.

Ostrzenie piły. Ostatni nawyk dotyczy rozwoju. Piła to ty. Musisz się nieustannie ostrzyć. Co więcej, autor zwraca uwagę, że człowiek musi rozwijać się równomiernie i jednocześnie w czterach obszarach. Duchowym, fizycznym, społecznym i umysłowym. Ostrzenie piły to nawyk odnowy, upewniania się, że stale rozwijasz się w każdym z tych obszarów. Wiesz jakie są twoje wartości i cele (duchowy), dbasz o swoje zdrowie i kondycję (fizyczny), utrzymujesz dobre stosunki z innymi (społeczny) i nie pozwalasz osłabnąć intelektowi (umysłowy).

AWP

 • Niedz., 22-07-2012 taka myśl
  "Jeśli sam nie zaplanujesz swojego życia, prawdopodobnie staniesz się częścią czyjegoś planu. A zgadnij co oni zaplanowali dla Ciebie? Niewiele!" - Jim Rohn
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 22-07-2012 jeszcze jedna myśl
  Analfabetami XXI wieku będą ci, którzy nie umieją się uczyć, oraz ci, którzy nie są w stanie oduczyć się tego, czego już się nauczyli i uczyć się na nowo. Alvin Toffler
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 22-07-2012 ostry
  To ostrzenie mi odpowiada bardzo.
  Odpowiedz Zgłoś