Blogerki plus-size dochodzą do głosu

59 Komentarzy
8 Zdjęć
Czwartek, 22-11-2012

Noszą ubrania w rozmiarze większym niż 16, ale jak to kobiety, kochają modę. Nie ukrywają się, lecz wręcz przeciwnie – coraz częściej pojawiają się na pokazach mody i w mediach głównego nurtu. Blogerki plus-size w USA mają coraz więcej do powiedzenia.

Gabi Gregg  wystąpiła w porannym magazynie „The Today Show” nadawanym w NBC, z kolei Nicolette Mason doczekała się własnej kolumny w „Marie Claire”. Na jej łamach opisuje o życiu dużej dziewczyny w świecie chudych. Obie kobiety są głosem dziewczyn o pełniejszych kształtach, spotykających się z negatywnym nastawieniem do nich opinii publicznej.

Co założyć do pracy, na siłownię i wieczorne wyjście – te pytania zadają sobie czytelniczki blogów wyżej wspomnianych autorek. Za cel postawiły one udowodnić, że można być modnym niezależnie od rozmiaru. Dla puszystych kobiet to pociecha i inspiracja, dla sprzedawców odzieży – sygnał, że czują się przez nich pominięte i wypadałoby to zmienić.

Według badań opublikowanych w „Journal of Consumer Reach” blogerki plus-size w ciągu ostatniej dekady zdążyły utworzyć w sieci własną platformę, a także odnotować swoją obecność w mediach głównego nurtu. Spotkały się one z reakcją sprzedawców detalicznych, ale niestety – zdecydowanie mniejszą od oczekiwanej.

Niedobór ubrań w większych rozmiarach wynika po części z ogólnej niechęci do ludzi otyłych i ich napiętnowania. Sklepy sporadycznie wprowadzają linie plus-size, zapominają jednak o ich promocji. Niedostateczny popyt na ubrania tłumaczą brakiem zapotrzebowania. Do produkcji odzieży plus-size zniechęca ich ponadto wyższy koszt związany z wykorzystaniem większej ilości materiału oraz odejściem od standaryzacji.

Naprzeciw potrzebom kobiet w rozmiarze plus-size wyszła m.in. polska marka Papillon. - Kobieta w rozmiarze 46 może wyglądać tak samo dobrze jak inna w tym samym ciuchu w rozmiarze 36. My nie boimy się dopasowanych fasonów, ostrych kolorów i śmiałych połączeń tkanin - mówili w wywiadzie dla LuxLux.pl Anna Mróz i Przemek Gibaszewski.

- Utarło się, że puszyste panie wyszczupla czerń, należy zakrywać biodra tunikami, a odcięte pod biustem sukienki ukryją brzuszek. To takie myślenie z lamusa, które w rezultacie doprowadza do tego, że w kolekcjach plus-size jest zawsze to samo w buro-szarych kolorach – opowiadali twórcy marki Papillon.

Blogerki plus-size działają oczywiście nie tylko w USA, Kanadzie czy zachodniej Europie, ale także w Polsce. Jedną z nich jest Luiza Trzcińska, czyli LuLu. Mimo rozmiaru 52/54 z odwagą nosi ubrania kolorowe, z uśmiechem prowadzi videobloga, w planach ma zaprojektowanie kolekcji odzieży dla kobiet plus-size.

Odzież damska w większym rozmiarze w Polsce jest niestety rzadkością. Jak twierdzą blogerki zza oceanu, w przemyśle modowym kwitnie niezależny rynek odzieży plus size. Powstają nowe marki, niektóre brandy, jak. np. Jessica Simpson Collection, tworzą linie ubrań dla kobiet o pełnych kształtach.

Wciąż oczekiwana jest jednak szersza oferta głównych sprzedawców detalicznych. Ich reakcja jest  powolna, a kobiety plus-size wciąż są ofiarą standaryzacji rozmiarów odzieży. Czy zmieni się to dopiero za kolejne 10 lat?

MM

Blogerki plus-size dochodzą do głosu

Blogerki z Kanady

 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Blogerki plus-size dochodzą do głosu
 • Wt., 20-11-2012 Gość
  Gość (Wt., 20-11-2012) napisał:

  do ubojni!!

  z tobą!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 andry
  jak ktoś raz miał w łóżku taką puszystą panienkę to na kościotrupa już nie spojrzy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 omnom
  A grubi faceci? Wszędzie tylko o tym, że "puszyste panie też mogą być sexy", albo o tym, że "grube baby są okropne". Tymczasem od facetów nie wymaga się niczego, choć spasieni jak wieprze.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Przede wszystkim zdrowie!:)
  Fajnie,że dziewczyny dbają o swój ubiór, ale uważam, że powinny również zadbać o swoje zdrowie. Otyłość to choroba....która prowadzi do groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca... Zresztą widzieliście otyła zdrową, żwawą Panią lub Pana po 60??? Ciężka sprawa, większość umiera wcześniej....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 LuLu
  O jejku...nie spodziewałam się. Jest mi bardzo miło, że się tutaj znalazłam. Dziękuję :)


  Co do komentarzy. Otarć nie mamy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Gość
  nusia (Wt., 20-11-2012) napisał:

  Swietnie wyglądajace kobiety z jajem i nie sztampowo . Sexi mimo nadwagi .  pewnie sama wyglądasz jak hipopotam...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 XYZ.
  Nie rozumiem, dlaczego wiele ludzi twierdzi, że skoro kobieta jest 'większa' to na pewno musi się obżerać dniami i nocami. Niektóre po prostu nie mają wyjścia i takie są.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 jurus_onz
  Nie napiszę, że ta fotka budzi mój głęboki niesmak, bo takie widoki to rzecz gustu - niektórym facetom mogą się podobać. Zastanawiam się tyko, czy te zapasione (niektóre prawie na umór) dziewczyny nadal by się tak uśmiechały, gdyby ktoś im wreszcie uświadomił, jak krótkiego wieku dożyją z tak potworną nadwagą i ile się wcześniej nacierpią z powodu wielu schorzeń wywołanych otyłością?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Magda
  W sklepie www.DuzeJestPiekne.pl można znaleźć fajne ubrania w dużych rozmiarach :).
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 20-11-2012 Gość
  andry (Wt., 20-11-2012) napisał:

  jak ktoś raz miał w łóżku taką puszystą panienkę to na kościotrupa już nie spojrzy


  bo go zadusiła ciałem :D
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5