Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Niedziela, 16-06-2013

Debata na temat szczęścia i bogactwa trwa nieustannie. Głos zabierają zarówno ci, którzy zapracowali sobie na sukces, jak i ci, którym się nie udało i zamiast docenić czyjeś powodzenie, wolą je krytykować.

W ubiegłym roku rozpoczął ją Michael Lewis, wygłaszając na Uniwersytecie Princeton przemówienie zatytułowane "Don't Eat Fortune's Cookie”. - Ludzie naprawdę nie lubią słyszeć, jak sukces usprawiedliwiany jest szczęściem – mówił wówczas autor książek o inwestowaniu.

Zagadnieniu przyjrzała się Spectrem Group. Firma, na podstawie badań, doszła do wniosku, że w mniemaniu ludzi sukcesu szczęście ma duże znaczenie w dążeniu do bogactwa, odgrywa ono jednak mniejszą rolę niż ciężka praca, wykształcenie oraz podejmowanie ryzyka.

Jak podało CNBC, badanie przeprowadzono wśród osób o majątku wartym co najmniej 5 mln dolarów. Ponad 98 proc. badanych jako czynnik tworzenia bogactwa wskazało ciężką pracę, a ponad 90 proc. - wykształcenie. Jako mniej ważne wskazywano inteligentne inwestycje, oszczędność i podejmowanie ryzyka.

Ponad połowa badanych fakt znalezienia się „w odpowiednim czasie, we właściwym miejscu” uznała za znacznie mniej ważny niż ciężką pracę i edukację. Nieco inaczej rozkładają się te liczby wśród właścicieli firm. Aż 79 proc. z nich uznało ten fakt za kluczowy czynnik sukcesu.

Bez względu na to, co mówią o tym statystyki, rola szczęścia w odnoszeniu sukcesu jest kwestią sporną. Nie można bowiem zrównać do jednego poziomu wygranej w totolotka i udanej inwestycji. Podejmowanie ryzyka ma często związek z wyczuciem niszy, które można uznać zarówno za łut szczęścia, jak i za talent.

Tu oczywiście rodzi się pytanie: co ludzie sukcesu winni są społeczeństwu? Czy jeśli ich bogactwo to wynik ciężkiej pracy, a nie szczęścia, to ich dług – spłacany w formie podatków i działań filantropijnych – jest niższy?

MM

Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?

Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka

  • Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?
  • Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?
  • Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?
  • Bogactwo – kwestia szczęścia czy podejmowania ryzyka?