Ciekawe wnętrza: Biblioteka Miejska w Stuttgarcie

2 Komentarze
20 Zdjęć
Poniedziałek, 06-08-2012

Biel zdaje się zyskiwać coraz większe uznanie architektów wnętrz. Dowodem jest Biblioteka Miejska w Stuttgarcie, gdzie całość utrzymana jest właśnie w bieli. Koloru dodają jedynie książki i goście odwiedzający bibliotekę.

Obiekt, którego budowa kosztowała 80 mln euro, otwarty został jesienią ubiegłego roku. Jest przeciwieństwem stereotypowych bibliotek ze skrzypiącymi podłogami i zakurzonymi książkami. Woluminy wypełniają półki stojące przy ścianach kolejnych kondygnacji. Te, roztaczające się wokół atrium, połączone są ze sobą otwartymi klatkami schodowymi. Stylu dodają także balkony.

Biblioteka Miejska w Stuttgarcie to projekt koreańskiego architekta Euna Younga Yi, wyłoniony w konkursie w 1999 roku. Budynek ma kształt sześcianu, a na każdej ze ścian elewacji widnieje słowo „biblioteka”: na północnej po niemiecku, zachodniej - po angielsku, południowej - po arabsku, wschodniej - po koreańsku.

Ta biała biblioteka, składająca się z dwóch kondygnacji podziemnych i dziewięciu nadziemnych, to połączenie nowoczesności, elegancji i przestrzenności. Doskonały magnes dla turystów i okolicznych mieszkańców.

http://www.wlb-stuttgart.de/

MM