Dallmayr: jedne z najlepszych delikatesów na świecie

5 Komentarzy
20 Zdjęć
Niedziela, 30-09-2012

Monachijski sklep Dallmayr to jeden z bardziej prestiżowych adresów w Niemczech, którego sława rozniosła się na niemal wszystkie kontynenty. O randze tego wyjątkowego sklepu spożywczego świadczą miliony kupujących, których przyciąga asortyment.

Historia marki sięga aż XVII wieku. Mały sklep założył wtedy Christian Reitter. Kiedy umarł interes przejęły jego dwie córki. Jednak dopiero w 1870 roku firma zaczęła działać pod szyldem Dallmayr od nazwiska kolejnego właściciela - Aloisa Dallmayra, bawarskiego kupca. W 1895 roku przekształcił sklep w luksusowe delikatesy. Kupowali tu bogaci mieszczanie, szlachta, zaopatrywała się nawet rodzina królewska. Sklepem zarządzała wówczas Therese Randlkofer.

Dallmayr specjalizowało się w importowanych towarach. Jako jedni z pierwszych sprowadzili do Niemiec banany i mango. Stworzyli także tzw. zimny bufet z wyrobami garmażeryjnymi. Biznes rozwijał się doskonale.

Załamanie nadeszło razem z krachem na Wall Street w 1929 roku. Popyt na drogie wyroby spożywcze spadł, więc sklep poszerzył ofertę o inne produkty, m.in. kawę. Do 1931 było to jedyne przedsiębiorstwo w kraju wyposażone w elektryczny mechanizm do jej palenia. Taka decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Do dziś kawa marki Dallmayr jest uważana za przysmak i znajduje się w pierwszej piątce pod względem popularności w Niemczech.

W 1940 roku spłonęła siedziba sklepu. Delikatesy odbudowano 10 lat później. Obecnie Dallmayr oferują ponad 6 tys. różnych produktów: od słodyczy, po alkohol, wyroby spożywcze, kawior czy tytoń.

http://www.dallmayr.com/

 

EM