Designerski kościół: czy wygląd i projekt kościoła ma istotne znaczenie dla wiernych?

16 Komentarzy
7 Zdjęć
Niedziela, 19-02-2012

To nie pierwszy, nie jedyny i nie ostatni designerski pomysł na budowę i urządzenie kościoła. Czy w tym właśnie kierunku idzie budownictwo sakralne? Tak przynajmniej wydaje się w Chinach, gdzie powstał ten niezwykły projekt. Świątynia stanęła na chińskiej górze Luofu w miejscowośći Huizohu w południowych Chinach. Kościół powstał według projektów architektów z "O Studio Architects" w Hong Kongu, którzy nazwali go Kościołem Nasion (Church of Seed). Kościół zbudowany jest z trzech betonowych ścian które "zwijają się" do wnętrza budynku. Mają przypominać łupiny, w których ukryte są nasiona. Umieszczony w jednej ze ścian otwór w kształcie krzyża doświetla ascetyczne i betonowe wnętrze. W falistym suficie ukryte są okna, wierni mogą usiąść na ręcznie robionych, bambusowych krzesłach. Wiernych jednak zbyt wielu się tu nie zmieści. Jak na polskie standardy kościół jest nieduży. Ma 280 m2 i może pomieścić 60 osób. Z wyglądu, wewnątrz przypomina nawet momentami małą uniwersytecką aulę wykładową.

Przy tej okazji pojawia się pytanie, czy wygląd i projekt kościoła ma istotne znaczenie dla wiernych? I jeżeli tak, to co może zmienić?

AWP

 • Sob., 18-02-2012 pseudonim
  "Designerski kościół: czy wygląd i projekt kościoła ma istotne znaczenie dla wiernych?" to zależy od milionów jakie włożyło się w promocję :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  Myślę, że tu nie chodzi o wiernych i Boga, tylko o okazanie możliwości projektantów. Jak zwykle kontrowersje są siłą napedową reklamy. Gdyby zrobili centrum handlowe to nikt by nic nie napisał (chyba, że na lokalnym rynku). Może będzie to ciekawe doświadczenie, wspinaczka, piękny krajobraz i kontenplacja w takim surowym wnętrzu?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  przecież wszytskie kościoły są projektowane... i jak taki kościół ma konkurować z katedrami w Rzymie, Mediolanie czy Madrycie... tamte to są dopiero zaprojektowane!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 agnus
  tfu, obrzydliwe!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  ooo, jest podobny kosciol na lucerny w warszawie. ale wyglada tak, poniewaz nie ma pieniedzy na jego wykonczenie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 hej
  projekt super, zwłaszcza pomysł krzyża. surowość świątyni powinna sprzyjać refleksji. nie widać w nim pychy i gigantomanii (patrz: św. opatrzności czy licheń). idealnie współgra z otoczeniem
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  jak można coś tak brzydkiego budować?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  z zewnątrz jest straszny ale w środku jest dokładnie taki jak powinny wyglądać wszystkie koscioły
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  Ooo, lux zaczyna być ambitny
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 18-02-2012 Gość
  Oburzony (Sob., 18-02-2012) napisał:

  Plagiat z donosfera.pl!!!!!


  plagiat czego? tekstu? tam nic nie napisali
  Odpowiedz Zgłoś
1 2