Do modnych restauracji z "fałszywym" psem serwisowym

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Sobota, 17-08-2013

Nowojorczycy używają fałszywych kamizelek i identyfikatorów, by do modnego lokalu wejść wraz ze swoim pupilem - poinformował ostatnio "New York Post". Wykorzystują tym samym fakt, że psy serwisowe nie mogą zostać wyrzucone ani z restauracji, ani ze sklepu.

Szkolenie psa asystującego jest procesem długotrwałym i kosztownym. Mimo to niektórzy nie mają oporów, by swoim pupilom założyć fałszywe kamizelki oraz identyfikatory i wejść z nimi do eleganckich nowojorskich restauracji i butików. Menedżerowie nie mogą pytać klientów o to, czy faktycznie są niepełnosprawni, ponieważ zabrania im tego Ustawa o Niepełnosprawnych Amerykanach z 1990 roku (Americans with Disabilities Act). 

Pies serwisowy towarzyszyć ma właśnie osobie niepełnosprawnej. Podczas szkolenia uczy się podawania przedmiotów, otwierania drzwi czy lodówki. Nabywa też umiejętność informowania przechodniów o złym stanie zdrowia (np. utracie przytomności) swojego pana bądź pani. By ludzie potrafili mu pomóc, nosi specjalną kamizelkę, która uprawnia do wchodzenia z takim psem do sklepów i lokali gastronomicznych. Ten fakt jest jednak wykorzystywany przez ludzi, którzy niepełnosprawni nie są.

W wielu miejscach na Manhattanie psy nie są mile widziane. Zakazy nie dotyczą jednak psów serwisowych. Ich kamizelki i identyfikatory budują wiarygodność właściciela, jak się okazuje - często niesłusznie. Głos w tej sprawie zabrała Diana Taylor, partnerka Michaela Bloomberga. - To szkodzi osobom, które rzeczywiście potrzebują psów serwisowych. Korzystanie z systemu, który został wprowadzony by pomóc tym, którzy tego potrzebują, jest niesprawiedliwe - stwierdziła w rozmowie z "New York Post".

Wchodzenie do butiku czy restauracji z psem, który wcale asystentem nie jest, traktowane może być tak samo, jak parkowanie na miejscu postojowym dla niepełnosprawnych. Jedno i drugie świadczy o nieuczciwości, a także - pokazuje, jak łatwo można oszukiwać i naciągać zasady.

MM

Do modnych restauracji z

Psy serwisowe dzięki kamizelkom nie są wypraszane ze sklepów ani restauracji

  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z
  • Do modnych restauracji z