Dobry design: Własna winnica w schodach spiralnych

4 Komentarze
12 Zdjęć
Piątek, 07-12-2012

Każdy koneser wina z pewnością marzy o własnej piwniczce, o jakimś pomieszczeniu, w którym mógłby przechowywać chociaż kilkadziesiąt butelek tego trunku. Zapuszczona, wilgotna piwnica ani garaż nie są tu jedynymi rozwiązaniami. We Francji 35 lat temu powstał stosowany po dziś system przechowywania win w schodach spiralnych. Powstają tam one od 1981 roku, kilka tysięcy takich pomieszczeń zbudowano także w Wielkiej Brytanii.

Mogą być wybudowane pod salonem, przedpokojem, kuchnią. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest to ostatnie pomieszczenie, pod warunkiem, że winnicę traktuje się jako własne królestwo, a nie czymś, czym można się pochwalić. Jeśli  ma być dekoracją, bardziej nadaje się salon, z przeszklonymi klapami i szklanym stolikiem nad drzwiami do piwniczki. Sama winnica dzięki kolorowemu oświetleniu może prezentować się naprawdę zjawiskowo.

Schody spiralne z półkami do przechowywania win wykonywane są z betonu. Z początku zastosowana drewniana konstrukcja nie nadawałaby się do dłuższego użytku. Taka stylowa winnica mieści aż 1900 butelek, nie wymaga ponoszenia kosztów na prąd potrzebny do utrzymania stałej temperatury. Naturalną izolacją jest ziemia. Schody spiralne są wodoszczelne i zapewniają stały przepływ powietrza.

Jak przekonują pomysłodawcy, spiralne schody są najszybszym i najprostszym sposobem na budowę piwnicy. Oczywiście pod warunkiem, że jest się posiadaczem domu. Wtedy dorośli mają swoją wymarzoną piwnicę, a dzieci – oryginalną skrytkę do zabawy w chowanego.

MM

 • Pt., 07-12-2012 Gość
  bardzo nieporeczne, wina sa zle wyeksponowane, w dodatku nie wszystkie powinno sie przechowywac w temperaturze pokojowej (a nie widze w tych schodach chlodziarek)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 07-12-2012 dexter
  Wina nie mają być wyeksponowane, mają leżakować i czekać na odpowiednie czasy... mi się bardzo podoba takie rozwiązanie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 07-12-2012 obły
  można łeb rozwalić i butelkę rozbić.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 09-12-2012 kool
  [author="Gość" date="Pt., 07-12-2012"]bardzo nieporeczne, wina sa zle wyeksponowane, w dodatku nie wszystkie powinno sie przechowywac w temperaturze pokojowej (a nie widze w tych schodach chlodziarek)

  temperatura pokojowa jak sama nazwa wskazuje to temperatura w pokoju a nie w piwnicy ktora de facto sa te spiralne schody, troche pomyslunku :/
  Odpowiedz Zgłoś