Dom przyszłości – z energią, eko i emocjami

3 Komentarze
8 Zdjęć
Czwartek, 03-01-2013

Energia, ekologia i emocje – to koncepcja, według której powstał prototyp domu przyszłości E+ Green Home. Stworzył go zespół Unsangdong Architects, wykorzystując w nim aż 95 ekologicznych technologii. Czy w najbliższych latach stanie się wzorem dla budownictwa?

Pierwszy taki dom, o powierzchni ponad 1730 mkw, powstał w Korei Południowej. Jest połączeniem zrównoważonego budownictwa z zasadami architektury krajobrazu. Na pierwszy rzut oka widać wszechobecną zieleń, niskie zabudowania, duże okna dające naturalne światło oraz okna solarne, pełniące oczywiście funkcje paneli słonecznych.

Projektanci w każdym calu kierowali się przyjętą przez siebie koncepcją trzech E +. Postawili na niskie zużycie energii (Energy), technologie przyjazne środowisku (Eco) oraz design wzbudzający emocje mieszkańców (Emotion). Zastosowali więc nowoczesne układy izolacyjne i wentylacyjne, technologie umożliwiające wielokrotne wykorzystanie wody i system monitorowania stężenia CO2.

Na całym obszarze zainstalowanych jest 450 czujników kontrolujących wszelkie technologie. Mają one służyć m.in. zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Ich samopoczuciu sprzyjają, poza inteligentnymi systemami, także zielone tereny – na dachu wydzielonego budynku oraz jednokondygnacyjnej części domu.

Projekt na pewno budzi żywe emocje. Jeśli popyt na ekologiczne budownictwo nie wzrośnie z powodu wzmożonej troski o środowisko, może stać się tak dzięki udogodnieniom i unikalnemu wystrojowi wnętrz

MM