Espresso z domowej kafejki

11 Komentarzy
4 Zdjęcia
Czwartek, 22-09-2011

Espresso z domowej kafejki

Jak rozpoznać perfekcyjne espresso? Trzeba zaangażować kilka zmysłów: wzroku, który oceni jakość pianki, węch, który oceni aromat kawy, a także zmysły dotyku, smaku i czucia. O idealnie zaparzonej „małej czarnej” świadczy aksamitny posmak na podniebieniu oraz gama niuansów każdego z pięciu smaków. Teraz świat niepowtarzalnych doznań smakowych stanie się faktem dzięki nowemu ekspresowi Philips Saeco Intelia.

Nowa linia produktów Philips Saeco Intelia to pierwsze w pełni automatyczne ekspresy do kawy przeznaczone do użytku domowego. Otrzymały one prestiżowy certyfikat „Włoskich degustatorów” „Espresso Perfetto”, który potwierdza, że zaparzają one perfekcyjne espresso. Ekspresy Philips Saeco Intelia są niezwykle łatwe w obsłudze dzięki intuicyjnym, opartym na kolorach ikonom umieszczonym na szerokim i czytelnym wyświetlaczu. Dzięki systemowi regulacji mocy kawy, temperatury i długości parzenia możesz przygotować kawę dokładnie według własnych upodobań.

Ekspresy będą dostępne w sprzedaży od października tego roku w cenach:
• Intelia Class –2 699 zł
• Intelia Focus – 2 099 zł

Więcej o produktach z linii Philips Saeco na stronie: www.philips.com/saeco.

Espresso z domowej kafejki

Espresso z domowej kafejki

Espresso z domowej kafejki

MJ

  • Pt., 23-09-2011 gość
    tez mam to delonghi kupione w promocji jakies pare lat temu za 60 euro i do dzis robi super dobre espresso i lungo! do niego tylko swiezo palona kawa mielona przed parzeniem i rozkosz kawowa jest pelna!
    Odpowiedz Zgłoś
1 2