Fałszywy aparat ortodontyczny symbolem zamożności

53 Komentarze
4 Zdjęcia
Niedziela, 20-01-2013

Aparat na zęby lata temu był unikaną przez młodzież koniecznością. Dziś jego posiadanie jest wręcz na topie. Do Azji ta moda powróciła, bo Tajlandię opanowała już kilka lat temu. Na czasie są kolorowe, sztuczne aparaty, traktowane jako symbol statusu. Czego mają dowodzić? Oczywiście bogactwa – w Azji prostowanie zębów w stosunku do dochodów przeciętnej rodziny jest bowiem kosztowne.

Na punkcie sztucznej dekoracji zębów oszalała młodzież z Tajlandii, Malezji oraz Indonezji. Wybierają aparaty nie byle jakie – zainteresowaniem cieszą się szczególnie wzory Hello Kitty i Myszki Miki. Rezygnacja z autentycznych, droższych aparatów sprzyja rozwojowi czarnego rynku. Ten, jak choćby w Tajlandii, znalazł się już pod lupą władz. Po śmierci dwóch nastolatków dostawcom grozi kara grzywny i pozbawienia wolności.

Modę na noszenie aparatu rozpropagowały drukowane magazyny i blogi, które ochoczo zamieszczają zdjęcia idoli nastolatków z drucikami na zębach. Taki fałszywy aparat ortodontyczny w Azji można kupić za 100 dolarów. Jego założenie nie wymaga nawet wizyty u lekarza, choć już noszenie może się zakończyć interwencją specjalisty. Azjatycki trend kryje w sobie kilka wad, które łączy jedno – negatywny wpływ na zdrowie.

Sztuczne aparaty bywają wykonywane z niebezpiecznych materiałów. Co więcej, są one przyklejane, mogą się więc odczepić i wpaść do gardła, a wtedy – nieszczęście gotowe. W najlepszym przypadku przyczyniają się do owrzodzenia dziąseł i jamy ustnej. Cóż, akurat ta moda może skutkować koniecznością prawdziwego leczenia, a jak powszechnie wiadomo: lepiej nie kusić losu.

MM

 • Pn., 07-01-2013 Gość
  Gość (Pn., 07-01-2013) napisał:

  Idioci!


  Bardzo delikatnie powiedziane;)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 dexter
  Te zęby na zdjęciach chyba nie potrzebują tych aparatów :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 człowiek
  Symbolem głupoty... Jak każde prezentowanie statusu - to po prostu symbol pustki w głowie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Gość
  cześć wam,
  ja właśnie dzisiaj za godzinę będę miała zakładany aparat ale tylko dla tego że mam krzywe zęby.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Gość
  Ja też nosiłam aparat na zęby i mam teraz prościutkie :D
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Lili
  Aż mnie zęby rozbolały i przy okazji głowa, jak sobie pomyślałam, że z własnej nieprzymuszonej woli miałabym na zębach nosić takie obciachowe (koraliki?) "coś"...wszystkich guru mody powinno się zamknąć w rakiecie i wystrzelić poza Układ Słoneczny...byłoby paru idiotów mniej...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Gość
  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że aparat ortodontyczny noszą w 50% osoby, które tak naprawdę ich nie potrzebują a ludzie, którzy mają krzywy zgryz nie mają aparatu bo się boją albo zwyczajnie ich nie stać!Leczenie ortodontycznie to droga impreza! wiem bo sama nosze aparat.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Maras
  Wyglada to obrzydliwie i odpychająco .Fuj -bleee !!! niech se założy na głupi łeb ...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 Gość
  chore. noszenie takiego aparatu to żadna przyjemność, długotrwały ból dziąseł po każdej wizycie u ortodonty (czasem trwający i 2 tygodnie). a noszenie takich (w większości kiczowatych) atrap, które nie przypominają nawet aparatu (ostatnie zdjęcie)? głupota do kwadratu!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 07-01-2013 BRW
  Ja jak nosiłem aparat to się wstydziłem, ze go noszę. Teraz ludzie się tym szczycą...Paranoja
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5 ... 6